Analize pentru acnee

14-12-2007
rayoflight
Nu este medic/terapeut
rayoflight
Va rog sa-mi spuneti ce analize trebuie facute in cazul acneei. Cazul meu e mai aparte fiindca nu am suferit niciodata de aceasta afectiune, aveam chiar un ten curat si in adolescenta. Acum, la 28 de ani, de vreo 6 saptamani, mi s-a infectat pielea din zona maxilarului si in urma tratamentului prescris de dermatolog, fara nici o analiza de laborator, adica Klabax, Funicid crema si produse de curatare si hidratare Ivatherm, nu am obtinut nici o ameliorare. Cosurile ies in continuare si se extind. Mentionez ca in anul acesta am schimbat tipul de anticonceptionale, de la Rigevidon la Yasmine, cu o pauza de 5 luni intre ele, la recomandarea ginecologului. De asemenea am facut o sedinta de tratament cosmetic intr-un salon -prima din viata mea-, cu cateva saptamani inainte de eruptia acneei. Nu stiu daca o cauza ar putea fi si partenerul pe care-l am de 6 luni, el avand demult o forma de acnee, dar nu atat de virulenta ca a mea, localizata in special pe frunte, la varsta lui de 33 de ani. Acum incerc sa-mi detoxific organismul cu suplimentul alimentar Detoxifort si cu fructe dimineata pe stomacul gol, exclus zahar. La un consult medical mi s-a spus ca am ficatul marit, desi nu am avut niciodata hepatita sau alte probleme hepatice. Dermatologul m-a trimis, abia acum, sa fac urmatoarele analize de laborator: colesterol, trigliceride, glicemie, TGO si TGP. Intrebarea mea e: nu ar fi fost normal sa-mi recolteze o proba din secretia (puroiul) acestor cosuri si sa-mi ceara efectuarea unei antibiograme? Dupa ce a facut "o proba" cu Klabax-ul si celelalte care m-au costat 150 lei si agresarea stomacului, vrea sa-mi prescrie Roaccutane, care ma costa alte milioane si are serioase reactii adverse. Spuneti-mi ce cale sa urmez, daca e cazul sa ma adresez unui alt dermatolg, sau ce analize sa cer? Va multumesc.
1 comentarii
0
14-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa discuti si cu medicul tau dermatolog despre examenul bacteriologic si antibiograma, o sa fie de acord; de asemenea, in cazuri rebele la tratamentele clasice, exista posibilitatea prepararii si adminstrarii unui autovaccin. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.