Analize pentru tiroida

03-08-2011
marta64
Nu este medic/terapeut
marta64
Buna seara! Am suferit o operatie de tiroidectomie subtotala acum 6 ani. Mi-a fost extirpata o masa nodulara de pe ambii lobi.Am descoperit un an si jumatate mai tarziu ca unul dintre noduli (cel mai mare nu a fost extirpat). o perioada mi-a fost chiar bine dupa operatie, dar apoi... In ultima perioada simt ca starea mea fizica s-a deteriorat destul de mult. Am slabit foarte mult si ma simt fara putere.Nu am pofta de mancare, as putea sa nu mananc nimic zile in sir, ametesc atunci cand ma ridic sau chiar si in timp ce merg, daca intorc brusc capul, am dureri puternice in hipocondrul stang, care alterneaza cu dureri "in bara", am crampe musculare in pulpa, atat de puternice si dureroase incat ma trezesc din somn (atunci cand pot sa adorm).
Simt o apasare dureroasa in zona marului lui Adam, accentuata atunci cand umiditatea e mare, sau cand e foarte cald, ca si cum ceva din interior preseaza inspre acea zona. Nu am mai fost la medicul endocrinolog de foarte multa vreme si as dori sa plec la Clinica la Cluj.As dori sa-mi spuneti ce analize ar trebui sa-mi fac inainte de a merge la medicul endocrinolog, adica pe langa TSH, FT3, FT4 ar fi bine sa fac si T3 si T4? Mai este nevoie si de altceva?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •