Analize secretie vaginala

24-10-2009
miha_andra2001
Nu este medic/terapeut
miha_andra2001
Am o secretie alba, groasa, insotita de usturime. Deasemenea prietenul meu are o secretie insotita de mancarimi si usturime. Am facut analize si medicul a spus ca nu e nevoie de tratament pt ca nu e nimic si cand i-am spus ca exista totusi aceste simptome la amandoi mi-a spus sa-mi pun eu ovule cu cervugid. Beletinul de analize:
Antigen Chalydia - imunoenzimatic. Secretie col uterin - negativ.
Ex.Microscopic pe frotiu (preparat proaspa si/sau colorat)
- celule epiteliale poligonale - relativ frecvente
- celule epiteliale rotunde - rare
- celule cu aspect de "clue cell" - absente
- leucocite - relativ frecvente
- hematii - absent
- trichomonas vaginalis - absent
- levuri - absente
Flora microbiana - predomina flora lactobaciliara; rari bacili Gram negativi
Cultura secretii vaginale (cu antibiograma dupa caz)
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena in aerobioza la 37 grade C (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphyloccocus auerius, Enterobacteriaceae).
Ma puteti ajuta cu un sfat pt ca nu mai stiu unde sa ma mai duc.
Precizeze ca pritenul meu a fost deasemenea la medic si i-a dat diflucan 50mg /10 zile si mycospor crema si dupa acest trtament e la fel de rau.
Va multumesc.
4 comentarii
0
24-10-2009, ora 20:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Degeaba mergeti la medicina alopata caci nu are cum sa va vindece. Convingeti-va in acest forum.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta si in plus aruncati toate medicamentele ce le luati acum la gunoi daca nu va vindeca, caci au efecte adverse severe.
0
25-10-2009, ora 15:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa va tratati amandoi simultan.Mergi maine la alt ginecolog sau la medicul tau de familie, aveti nevoie de tratament.Fara relatii sexuale pe perioada cat faceti acest tratament.
0
25-10-2009, ora 15:58
miha_andra2001
Nu este medic/terapeut
miha_andra2001
Va multumesc frumos pentru raspuns. Mai am o rugaminte:
Maine dimineata ma voi duce la alt medic (acesta ar fi al 3-lea la care merg). Nu am mai avut relatii sexuale de 1 luna si am tot facut tratamente. Nu as mai vrea sa mai faca experimente pe mine. Va rog frumos, imi puteti spune diagnosticul?
Va multumesc.
0
25-10-2009, ora 16:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca ai o infectie candidozica, cu toate ca analiza nu spune mare lucru...doar leucocitele si celulele epiteliale poligonale relativ frecvente ar sugera o infectie genitala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •