analize+spondilita anchilozanta

22-01-2008
deea11
Nu este medic/terapeut
deea11
buna ziua. am 22 ani si din pacate de aproximativ 2 ani sufar de o boala groaznica numita spondilita anchlozanta.
ultimele analize insa ma sperie foarte mult
urina: eritrocite, bilirubina, proteina, nitriti glucoza, leucocite=negativ; urobilinogen=0.1mg/dl; corpi cetonici=100mg/dl, ph=6; densitate=1030
glicemia=145
monocite=21.5%
limfocite=40%
nr leucocite=4, 4
granulocite=38, 5%
nr absolut limfocite=1, 7
nr absolut monocite=0, 9
nr absolut granulocite=1, 8
nr eritrocite=4, 61
hemoglobina=10, 5
hematocrit=32, 8
volum mediu eritrocitar=71
cant hemoglobina medie=22, 8
cocn hb.eritrocitara medie=31, 9
trombocite=529
uree serica=22
creatinina serica=0, 77
tgo=24
tgp=18
calciu seric total=8, 0
calciu ionic total=3, 8
fibrinogen=560
proteina c reactiva=pozitiv
vsh=40/1 h

ma ingrijoreaza in mod special analiza urinei - imi fac regulat aceste analize insa este pentru prima data cand corpii cetonici apar, deasemenea si glicemia este crescuta insa tin sa mentionez ca recoltarea s-a produs"pe mancate" mentionez deasemenea ca in urma cu o saptamana de la recoltare am inceput o dieta hipocalorica bogata in proteine.
as vrea sa am o idee pana ajung la medicul care ma trateaza.sunt foarte ingrijorata.
multumesc anticipat
20 comentarii
0
22-01-2008, ora 00:00
Ramonne
Nu este medic/terapeut
Ramonne
Buna! Am fost diagnosticata acum 4 ani cu aceeasi boala despre care vorbesti tu. In cazul meu boala este in remisie si nu am mai avut durerile groznice de la inceput de foarte mult timp. Daca te pot ajuta cu sfaturi spune-mi. Nu e o boala asa groaznica daca urmezi cu exactitate medicatia si sfaturile unui medic bun. Multa sanatate!
0
08-08-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal Ramonne

Eu sunt suspect de aceasta boala, inca nu am facut hla b27, ca nu au reactivi la intitut, asa ca sunt cam speriat, mai ales ca nu ma simt prea ok si ma streseaza si asteptarea asta.
Imi poti spune (din propria experienta), te rog, daca simptomele mele sunt specifice spondilitei. Am dureri abdominale aproape permanente, dureri lombare (care apar si dispar), dureri toracice -zona inimi si zona plamani-rinichi, dureri de ceafa si dureri articulare, stare de oboseala si subfebrilitate. Simptomele sunt independente , in afara de durerea abdominala, restul apar - dispar. Mi-am facut o gramada de analize ( ecografii, endoscopie, colonoscopie, etc)
0
08-02-2010, ora 14:47
andrew1981
Nu este medic/terapeut
andrew1981
Buna Ramonne,

Imi spui, te rog, ce tratament ai urmat tu, adica medicamentos cat si orice altceva (gimnastica, fizioterapie sau ce altceva ai mai facut)

Multumesc mult
0
03-06-2010, ora 14:15
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Am 42 ani si am spondilita anchilozanta de 15 ani, trebuie sa ai mare grija de tine sa faci gimnastica, sa nu te ingrasi, sa nu cari greutati si ar fi bine daca ai face masaj si reflexoterapie (pe mine ma ajutat ).Iti doresc multa sanatate
0
03-06-2010, ora 15:05
andrew1981
Nu este medic/terapeut
andrew1981
In afara gimnastica mai iei si tratament medicamentos? Daca da, imi poti spune ce. Si legat de reflexoterapie, chiar da rezultate? Multa sanatate!
0
10-06-2010, ora 18:28
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Da pe mine ma ajutat foarte mult.Prima data trebuie sa faci zilnic 10 zile pe urma e bine sa faci tratatament de intretinere macar de 2 ori pe saptamana.Pe mine ma ajutat mai mult decat fizioterapia care o faceam o data pe an.Daca faceam de la inceput poate nu aveam durerle asa mari si nu imi afecta coloana.Multa sanatate
0
21-08-2011, ora 23:13
Grecu Madalin
Nu este medic/terapeut
Grecu Madalin
Buna seara ! Sotia mea are 35 de ani si aceasta boala a fost confirmata de reumatolog dupa ce Proteina C Reactiva si RMN-ul au iesit pozitive. Din nefericire se lupa cu aceasta boala de 4 ani si jumatate, mai exact dupa ce a nascut. Am incercat tot felul de tratamente naturate (acupunctura, bai la Techirghiol + tratamente specifice, bai cu sare, masaje...etc.) si se pare ca nu prea au ajutato. Ceea ce ii amelioreaza boala este un anumit tip de exercitiu care il face la sala, dar sunt zile in care abea se ridica din pat (dimineata e mai greu si noaptea). Singurul medicament cu care ii trec durerile pentru 24 de ore este DICLOVIT dar se pare ca are ceva efecte adverse. Acum face un tratament in Bucuresti (noi suntem din Constanta) la doctorul TUTU CODRUT care (culmea) i-a garantat ca o scapa de dureri si de boala daca urmeaza tratamentul. Face accupunctura si consuma niste ceaiuri din plante. Mergem cam de o luna la el dar se pare ca mai tare o doare dupa tratament insa doctorul spune ca este ceva normal si ca se va face bine. NU stiu unde sa mai ma duc sa o ajut. Va rog daca ati facut un tratament care va ajutat, orice este necesar sa imi da-ti un raspuns sau puteti sa ma sunati oricand la nr. 0723289851. Un reumatolog din Constanta Dr. Lutescu i-a recomandat un tratament dar care are efecte adverse multe. Astept un raspuns. Multumesc.
0
23-08-2011, ora 20:07
andrew1981
Nu este medic/terapeut
andrew1981
Buna Madalin,

Eu momentan urmez un tratament biologic cu Enbrel si care m-a ajutat sa-mi revin, iar acum ma simt super bine. Problema acestui tratament este ca scade imunitatea-de aceea nu este recomandat sa-l faci pe o perioada foarte mare; drept urmare acum caut o alternativa cu un tratament homeopat.
In ceea ce priveste alte remedii, mai exista si terapia cu venin de albine precum si alte tratamente medicamentoase.
Poti vedea mai multe pe grupul acesta:
http://health.groups.yahoo.com/group/spondilita_romania/messages

Te poti inscrie si poti cere sfaturi de la persoane care se lupta cu aceasta boala de ani buni de zile.

Multa sanatate sotiei si numai bine!
Andrei
0
24-08-2011, ora 16:39
Grecu Madalin
Nu este medic/terapeut
Grecu Madalin
Salut Andrei ! Iti multumesc pentru raspuns. Ai mentionat ca nu trebuie facut tratamentul pe o perioada indelungata, tu cat timp l-ai facut si mai ales daca au aparut efecte adverse ? Am citit ca sunt destul de urate efectele lui. Sotia mea a urmat numai tratamente homeopate si acupunctura, dar are dureri mari in continuare. Totusi suntem confuzi astazi deoarece Factorul Rheumatoid a iesit negativ insa PCR ( proteina C reactiva ) este 27, 6 si Fibriogenul 624, adica peste limite. Tu cum le ai ? Ce alte tratamente ai mai facut in afara de Embrel ? Acum cand scriu sunt in Bucuresti la Centrul Delta sa faca RMN si astept rezultatele. Le scriu dupa ce aflu. Tu ai facut RMN ? Sper ca te simti mai bine. Multa sanatate !
0
24-08-2011, ora 22:35
andrew1981
Nu este medic/terapeut
andrew1981
Buna Madalin. Eu fac tratamentul de 1 an si 2 luni, si deocamdata negasind o alternativa il continui. Dar sunt persoane care il fac de 4-5 ani de zile si nu au nici o problema. Momentan nici la mine nu a aparut nici un efect advers. Oricum parerile sunt impartite. Sunt constient ca sunt efecte adverse, dar alta varianta la momentul respectiv nu am avut: ce-i drept dupa ce incepi tratamentul revii la normal - nu mai simti absolut nici o problema - ultima data cand am facut analizele, aveam PCR-ul 8, dar inainte de a-l incepe aveam cam aceleasi valori cu ale sotiei tale ( atat pt PCR cat si fibrinogen). In ceea ce priveste acest tratament, avand in vedere ca scade imunitatea sistemului trebuie avut grija la orice tip de infectii si raceli, avand in vedere ca organismul are imunitatea scazuta si lupta mai greu impotriva oricarui microb. In alta ordine de idei e si problematic dc vrei sa concepi un copil - acesta este un alt considerent pentru care incerc sa gasesc o varianta alternativa.
Oricum ca si tratament alternativ, am uitat ieri sa iti mentionez ca exista si anumite diete fara amidon (LSD - low starch diet -cauta pe net si vei gasi multe info) care pentru unele persoane functioneaza foarte bine.
Daca vrei sa afli mai multe detalii despre aceste, mai exista un site http://kickas.org/ unde vei gasi foarte multe lucruri despre aceasta boala.
Legat de alte tratamente, am incercat la inceput Movalis, dar nu prea m-a ajutat foarte mult. Momentan incerc un tratament homeopat in paralel cu Enbrel-ul. Ce tratament homeopat a urmat sotia ta?

Multa sanatate si sper ca RMN-ul sa fi iesit bine! Daca mai ai nevoie de informatii, poti gasi pe site-urile de care ti-am amintit, dar desigur, ma poti contacta si pe mine oricand.
0
05-12-2011, ora 19:28
mona manoiu
Nu este medic/terapeut
mona manoiu
buna ziua
am 42 de ani si de mai bine de 15 ani am dureri de spate, mai precis la nivelul regiunii sacroiliace cand pe stanga, cand pe dreapta.Acestea cedeaza la diclofenac si dispar in cursul zilei o data cu miscarea.In puseele dureroase, dimineata imi este cel mai greu.Am mobilitatea pastrata atunci cand nu sunt in criza, acestea imi apar la 2 luni cu intensitate de 4-5 zile sub tratament cu ketonal sau diclotard sau tratul.
In urma cu 3 saptamani am facut HLAB 27...pozitiv, la ex radiologic-sacroileita bilateral, PCR 1mg/l, fibrinogen normal, vsh-20 test DEXA - osteopenie.M-a vazut un medic reumatolog dar pot sa spun ca a fost o consultatie aproape tangentiala, eu avand drum la Bucuresti am zis, , hai sa vedem, , Verdictul a fost, , pare ca e spondilita, , si mi-a recomandat sa iau o data pe zi, timp de un an antiinflamator de genul Celebrex, diclotard, etc. Ca lactic ci vit D3 2 pe zi timp de un an, si apoi sa revin la un consult.Poate cineva sa-mi spuna daca e posibil sa nu am spondilita, tinand cont ca de la 25 de ani, intensitatea si locul durerii nu sau schimbat ?Ma ingrijoreaza acest HLAB 27 POZITIV
0
17-11-2013, ora 05:33
danb30
Nu este medic/terapeut
danb30
Salut..am spondilita annchilozanta grad 4..vreau sa intru in analele medicinei pana in primava ca fiind primul pacient din lume sudat total..si apoi revenit ca om normal! Va anunt..ca spondilita nu e o boala de oase e o boala de muschi..boala prima data ataca muschii..mai exact capilariile pe unde intra sangele si se hraneste muschiul..astfel ca in prima faza a bolii desi tu nu ai nicio vertebra sudata apare acea stare de redoare (intepenire). Atat timp cat medicii mint pacientii ca e o boala de oase...toti vor cadea in plasa asta..e psihic..te gandesti..ma dor oasele..nu am ce sa le fac.e strict de muschi! De asta va da sa faceti sport..numai ca multi dintre voi..din cauza durerilor...ajungeti sa nu puuteti face sport..si prin urmare ajungi sa stai in pat..ssi dupa ce iti lezeaza muschii..abia in faza a 2a face acele depuneri si punti osoase! Peste tot spun ce sa mananci...(dar spune prost) muschiul de hraneste cu proteina...(ati vazut ca multi dintre voi..aveti sppatele rece..e inghetat e ca la morti) asta e din cauza ca sangele nu circula prin muschi..dar nu e problema...facand sportt..tu ce faci de fapt...faci inima sa pompeze sange..si sangele sub presiune..intra in acele capilarii afectate..si iti reduce inflamatia...2.am vazut programe de sport pentru spondiliita...cel mai eficient exercitiu e facut abdomene..
0
09-06-2015, ora 03:20
Nicusortnb
Nu este medic/terapeut
Nicusortnb
Salut! Andreea sau Mădălin ceva noutti despre cum a evoluat boala sau tratamentul..multumesc
0
18-04-2016, ora 15:30
10nutz413x
Nu este medic/terapeut
10nutz413x
Buna ziua,

Observ ca nu s a mai scris nimic de ceva vreme. Mai exista pareri, mai exista oameni care se lupta cu asa ceva? Exista oameni care au reusit sa intre in remisie?
Si eu as fi foarte curios sa aflu mai multe, un update, de la Andreea si Madalin.
As fi foarte curios de alimente fara amidon, diete, liste de alimente...regimuri ce ati urmat si v ati simtit mai bine. De asemenea linkuri/informatii cu exercitii fizice, sporturi etc.

Mersi.
0
08-12-2017, ora 23:21
Johnyd
Nu este medic/terapeut
Johnyd
Sunt diagnosticat de 2 ani cu spondilita anchilozanta forma periferica.
Pe mine ma ajuta o metoda prin care se poate scadea considerabil inflamatia si durerea din corp.
Pentru detalii va rog sa-mi scrieti pe --------*

(*modificat de admin)
0
24-10-2018, ora 17:19
Nelya
Nu este medic/terapeut
Nelya
Ma intereseaza metoda care v-am ajutat in SA.
0
27-10-2018, ora 23:58
bucurmihaela
Nu este medic/terapeut
bucurmihaela
Fratele meu face niste injectii la Bucuresti la un dr homeopat April Geo Savulescu.Cautati pe google.El a vorbit cu multi oamnei vindecati de dansul si inceraca si el.Mai multe amanunte nu va pot da decat ca e la a 5 injectie si nu l mai doare nimic.Eu am poliatrtia reumatoida si daca fratele meu se simte bine (spondilita anchilozanta)ma voi duce si eu.Sper sa va ajute cumva informatia.
0
14-09-2019, ora 19:11
Petre Andrei
Nu este medic/terapeut
Petre Andrei
Bună ziua,
Am vazut commentul d-voastra si vreau sa va rog sa-mi spunteti cum se simte fratele d-voastra. Am aceeasi boala (spondilita anchilozanta) si as vrea sa merg la Doctorul Savulescu. Sa-mi spuneti si mie o parere.
Va multumesc mult.
Adresa mea de mail este:
petreandrei126@yahoo.com
0
18-02-2020, ora 00:48
Ataraxie
Nu este medic/terapeut
Ataraxie
Salut. s-a gasit leacul la spondilita si zice ca sunt chestii valabile pentru toate autoimunele, se pare ca sunt niste lemente specifice de psihologic implicate in declansarea bolii si da si solutiile - Vindeca Spondilita Anchilozanta, de J King, asta e cartea, e tradusa si in romana. Sa fiti fericiti!
0
17-09-2022, ora 20:57
ClaudiuEl
Nu este medic/terapeut
ClaudiuEl
Bună ziua,
Cum pot intra in posesia acestei cărți?
Nu o găsesc nicăieri.
Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.