Analize - ureche

02-04-2010
alpiscampionu2009
Nu este medic/terapeut
alpiscampionu2009
La un ex.orl mi s-a facut timpanograma si a reiesit :ureche medie si ureche interna -functie in limite normale si timpan cu complianta scazuta.Ce inseamna acest lucru?
17 comentarii
0
03-04-2010, ora 15:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca elasticitatea timpanului este scazuta
posibil probleme de respiratie nazala
0
03-04-2010, ora 16:26
IonitaDanut
Nu este medic/terapeut
IonitaDanut
Buna ziua dl. dr. As avea si eu o mica problema: seara trecuta am fost la discoteca si de cand m-am trezit azi dimineata aud un tiuit slab in urechea stanga si e si putin infundata. (este prima data cand mi se intampla acest lucru; am mai fost la discoteca si a doua zi auzeam bine). Nu am vrut sa risc si sa las timpul sa treaca de accea v-am scris azi. As vrea sa stiu daca e ceva grav sau daca o sa isi revina singura. Va multumesc!
0
04-04-2010, ora 13:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
POATE FI SI GRAV !
Luati magneziu cu vit B 6 2 pe zi
Ginseng 1 fiola ppe zi
sermion 1 pe zi
10 zile
0
07-04-2010, ora 23:56
botezatu_ionela_geo
Nu este medic/terapeut
botezatu_ionela_geo
Buna seara,
In urma cu o luna de zile, tatal meu a fost internat la un spital orasenesc, stabilindu-i-se ca diagnostic pneumonie. A fost internat circa o saptamana jumatate, timp in care i s-au administrat fel de fel de medicamente, la externare fiindu-i recomandat tratament cu antibiotic Zinnat si alte medicamente. Tot in timpul investigatiilor din spital, doctorul a recomandat un examen ORL, avand in vedere ca i se parea avand o vorbire infundata si chiar deficiente la vorbire. Am consultat un medic ORL-ist, care i-a spus ca are o sinuzita, insa nu e urgenta si dupa ce se vindeca de pneumonie sa revina pentru consul si eventual operatie. Dupa cateva zile de la externare, vazand ca nu se simte bine, ba chiar mai rau, deficientele de vorbire fiind destul de grave (nu il intelegeam ce vorbeste), l-am adus la urgente la Spitalul Judetean Brasov. Aici a fost internat, medicul de garda spunandu-mi ca radiografiile pulmonare arata mai rau ca cele efectuate anterior la spitalul orasenesc unde fusese internat. Referitor la deficienta de vorbire nu s-a putut pronunta presupunand ca ar putea fi o reactie alergica la Zinnat.
Timp de doua saptamani a fost investigat si rasinvestigat de diferiti medici, dar referitor la deficientele de vorbire nu s-a putut pronunta nimeni. Neurologul a spus ca nu are nimic, desi tata spune ca simte limba "oparita". I s-au administrat vit. B1 si B6 injectabil si a facut tratamentul pentru pneumonie. A facut si un examen tomograf, electoforeza si tot felul de alte analize la sange, insa nimeni nu a stabil cauza posibilei "paralizii a limbii".
Pentru alte investigatii a fost transferat la spital cu sectie ORL. Aici au continuat investigatiile: pentru tuberculoza rezultat-negativ si a fost programat la un RMN. Medicul ORL-ist ne-a spus ca trebuie sa vada exact ce reiese la RMN si apoi decide pentru ce va fi operat. Oricum, spunea ca tata facea putina febra si a considerat ca nu este vindecat inca plamanul si pentru acest fapt nu putea sa-i faca anestezie.Asa ca in afara de algocalmin si amoxicilina, nu i-a facut nimic. I-a mai luat din nou sange si din analize n-a reiesit decat ca mai are "infectie in corp". Astfel, inainte de Paste a fost externat, nu inainte de face si RMN-ul.
Astazi am luat rezultatul si examinarea"IRM craniu nativ", este :
- Sistem ventricular de dimensiuni normale situat median
Vai sylviene largi, santuri corticale cerebrale si cerebeloase adanci
Multiple leziuni de demielinizare frontale, temporale si parietale bilateral, paraventricular si subcorticale, inomogene, imprecis conturate in hipersemnal T1 si T2-FLAIR, izosemnal T1, de pana la 11 mm diametru
Fara procese expansive intracerebrale
Trunchi cerebral de aspect normal
La secventa Angio 3D-TOF fara modificari vasculare
Ingrosare circumferentiala de mucoasa si acumulare fluida densa la nivelul sinusului maxilar drt si celulelor etmoidale drt",
CONCLUZII:
ATROFI E CORTICALA
LEZIUNI DE DEMIELINIZARE FRONTALE, TEMPORALE, PARIETALE BILATERAL, VASCULARE
Sinuzita cronica maxilara drt si etmoidala dreapta.

Avand in vedere acest rezultat, va rog a-mi explica mai multe, caci din cele ce-am gasit pe internet m-am cam impacientat.
Intre deficienta de vorbire a tatalui si cele trei concluzii exista vreo legatura?
Este necesara in acest caz operatia sinusurilor sau se poate urma doar tratament medicamentos?
Este nevoie si de parerea unui neurolog?

in speranta ca nu v-am plictisit cu prea multe detalii, astept un raspuns. Va multumesc!
0
08-04-2010, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este nevoie de un tratament la neurologie.
Este nevoie de reinternare in clinica ORL.. pentru punctii sinusale sau interventie chirurgicala pe sinus.
deasemenea trebue vazut laringele( laringoscopie).. cum se misca corzile vocale !!!
poate fi o pareza de coarda vocala din cauza problemelor neurologice
sau poate fi o problema in laringe din cauza problemelor pulmonare.
0
08-04-2010, ora 17:25
botezatu_ionela_geo
Nu este medic/terapeut
botezatu_ionela_geo
Buna ziua,
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt si voi urma sfaturile...
0
09-04-2010, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate N.o sa pot sa raspund la intrebari pana pe 19 aprilie !!!!
multa sanatate tuturor !!!!
0
05-12-2014, ora 18:36
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
buna ziua de vreo 2 saptamani mi/a iesit in nas pe osul din mijlocul nasului in partea de sus o crescatura cat un bob de orez.Crescatura e sub pielea nasului i-ar cu acea nara respir mai greu. Mi-e si frica sa fac un control pentru ca fratele meu are cancer la rinofaringe descoperit in st iv cu metastaze la oase si ganglionii fetei gatului si axilei
0
05-12-2014, ora 19:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Frica nu este un partener bun... tine organismul in stres si te trezesti cu multe boli din cauza stresului
2 orice boala, ca sa poate fi tratata.. trebuei depistata la timp
cu cat mai repede este depistat.. cu ata rata de vindecare este mai mare
3 posibil faci un furuncul acolo sau polip si daca i.l rupi o sa sangere
mergi luni la ORL
0
05-12-2014, ora 21:29
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
multumesc de raspuns. acum 1 luna doctorul de familie m-a trimis sa imi fac analize pt ca am avut o tuse plina vreo 3 sapt si analizele mi/au iesit perfecte.
0
05-12-2014, ora 22:06
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
va deranjez din nou mama mea a fost diagnosticata cu otita medie cronica bilaterala si timpanografie A si B. I s-a dat tratament cu fromilid 1,
rinoclenil, levocetirizinina, erdomed 300 si medrol 32. i-ar peste 1 saptamana din nou la control.
Ea are probleme si cu inima ia pastile de 3 ori pe zi
Este grav acest diagnostic. va multumesc
0
05-12-2014, ora 22:06
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
!
0
06-12-2014, ora 00:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e grav..da nu e corect
la o otita medie cronica. este timpanul spart..si acest lucru tre sa fe de mult nu poate fi diagnosticata abea acum
si deasemenea la Otita medie cronica...NU se face TIMPANOGRAMA
fiindca timanograma arata cum misca timpanul si ce presune este n spatele timpanului...
deci unde este perforat timpanul nu se face timpangrama
la o otita medie cronica s efac aspiratii de secretii sitratament local cu picaturi
dup atratament te intorci la orl si afli diagnosticu corect
0
06-12-2014, ora 19:28
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
buna seara domnul doctor v-am trimis rezultatele mamei pe mail pt ca nu se intelege nimic din ce a scris doctorul
sper sa ne luminati dumneavoastra va multumesc anticipat
0
07-12-2014, ora 17:03
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
deci de la hipoacuzie mixta cu dureri in varful capului si ureche infundata poate sa faca un accident vascular
cei de la audiograma ne/au spus ca in cel mai rau caz va avea nevoie de un aparat auditiv.
0
07-12-2014, ora 18:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUuuuu
iarasi ati inteles gresit
Accidentul vascular se poate face de la probelmele de circulatie cerebrala
din cauza prostei circulatii cerebrale... se pierede si auz si vederea si memoria si doare si capul
este esentiala alimentatia corecta fara grasimi si hidratarea corecta so tratamen cu vazodilatatoare
0
13-12-2014, ora 22:02
deeaemily
Nu este medic/terapeut
deeaemily
buna seara. dupa cate zile de la terminarea tratamentului cu medrol 10 zile 1 pastila pe zi, se poate manca sare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.