anatomie aptologica.. unde trimit un rezultat?

03-01-2012
saxablue
Nu este medic/terapeut
saxablue
as vrea sa stiu si eu daca imi poate explica cineva un rezultat la o anatomie patologica.unde pot trimite un document cu rezultatul pt ca eu nu inteleg mai nimic.va multumesc
6 comentarii
0
03-01-2012, ora 14:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In principiu, ori la medicul de familie, ori la medicul care te-a trimis sa faci analiza respectiva. Daca intelegi ce scrie pe buletin, poti transcrie si aici, poate te ajuta careva, dar tot un medic trebuie sa vada despre ce e vorba, daca trebuie si tratament.
0
03-01-2012, ora 17:03
saxablue
Nu este medic/terapeut
saxablue
multumesc dar tocmai am primit asta de la medic si in nici un caz nu e un buletin de analize, e doar ceva scris pe o reteta.este vb despre tatal meu si a fost operat de neoplasb bronhopulmonar superior la plamanul stang.ni s-a spus k este malign inainte de biopsie si dupa mi-a scris niste baliverne pe o reteta
0
03-01-2012, ora 17:09
saxablue
Nu este medic/terapeut
saxablue
scrie cam asa:NEOPLASM BRONHOPULMONAR LL SUP.SFT STG, SGL INTERLOMBARI.SGL LIGAMENT TRIUNGHIULAR, LAT SUP PLAMAN STANG ADENOCARCINOM BRONSIC SI ZONA DE BRONHOPNEUMONIE CU ABCESE MULTIPLE SI GANGLION FARA METASTAZE.eu nu inteleg mai nimic.ce e asta?
trebuia sa fie trecuta dimensiunea si toate datele
0
03-01-2012, ora 18:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Este vorba de cancer bronhopulmonar, ar trebui sa consultati un medic oncolog, va va indruma spre ceva??!!!!!
Multa sanatate.
0
05-01-2012, ora 19:09
AlinaRopo
Nu este medic/terapeut
AlinaRopo
Buna seara!

Sunt mama unui baietel in varsta de 1 an si jumatate si va rog sa aveti bunavointa de a-mi oferi unele lamuriri cu privire la rezultatul unui buletin de analize emis pe numele baietelului meu:

Diagnostic trimitere: Abces presternal - recidivat - suspect TBC granulomatoasa - lame consult

Histopatologic: Fragmente tisulare cu tegument in suprafata si muschi striat in profunzime
prezentand in derm inflamatie granulomatoasa epitelioida, giganto-celulara
fara necroza.
Imunohistochimic: CD117 pozitiv in rare mastocite; CD68 pozitiv in macrofage; S100 pozitiv in
celule interdigitate dendritice
Coloratii speciale: Giemsa: pozitiv in rare mastocite dispersate.
Ziehl-Neelsen: nu evidentiaza prezenta de bacili acid alcoolo-rezistenti.
Concluzii: Aspect de inflamatie granulomatoasa epitelioida si giganto-celulara fara
necroza la nivelul tegumentului.
Se recomanda testare PCR pentru Mycobacterium Tuberculosis.

Va multumesc anticipat.
0
07-01-2012, ora 18:11
saxablue
Nu este medic/terapeut
saxablue
buna ziua!eu chiar m-am documentat mult pe tema asta pt ca initial asta am crezut ca are tata meu.Din cate stiu eu din ce scrie acolo micutul d-voastra este suspect de TBC.Testele PCR sunt pt tuberculoza.SA va ajute dumnezeu sa iasa bine pt ca am si eu o bebita de 8 lunite si ma doare sufletul sa aud de copilasi k li se intampla asta!!!!O sa ma rog pt copilul d-voastra dar cel mai bine intrebati un medic.Daca nu aveti cunosc unul f bun si am sa-l sun sa-l intreb despre rezultatul copilului.sanatate multa lui bebe
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •