anemia pe baza de fier

04-08-2009
tigresa
Nu este medic/terapeut
tigresa
Buna ziua. Am o intrebare pentru dl. dr. Valentin Flueraru.Am anemie pe baza de fier de cind eram mica. Acum am dat nastere si unui copil si probabil ca s-a mai agravat. Problema este ca am luat medicamente(FERROGRAD C) si tot ma simt rau. Ametesc mereu, stari de nervozitate.Doctorul la care am fost mi-a indicat sa i-au tratamentul timp de 3 luni dar problema este ca medicamentele acestea sunt foarte puternice (se ia doar cate una pe zi) si ma simt si mai rau, asa ca am oprit tratamentul.Cum ma sfatuiti sa procedez? MULTUMESC ANTICIPAT.
2 comentarii
0
04-08-2009, ora 10:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medici si oameni bune, treziti-va la realitate, nu exista lipsa de fier ci numai dereglarea asimilarii lui !
Cand pompa de benzina nu mai functioneaza, umplerea rezervorului cu benzina este o mare prostie.

Medicina adminstreaza de peste 150 de ani fier cu galeata fiindca crede ca este lipsa de fier in corp.
O ALTA cauza medicina clasica nu isi inchipuie pana in ziua de azi iar doctorii nici macar nu realizeaza ca acest lucru nu functioneaza desi orice pacient este o marturie vie.

Fierul exista in ABSOLUT orice mancare nromala si lipsa nu are cum sa fie.
Daca ar fi lipsa atunci toti oamenii care mananca la fel ar avea anemie !

Problema este cu ASIMILAREA fierului si nu cu lipsa de fier !

Dand fier anorganic in doze IMENSE este otravit corpul in mod automat caci fierul anorganic este f. toxic (cititi in wikipedia) si asimilarea lui este dereglata in mod grav si cronic facand dintr-o anemie usoara una grava ! Metalbolismul fierul este extrem de important !

Ferrogradul si alte fieruri anorganice date de doctori orbeste nu face nimic alteceva decat sa intoxice corpul cu fier, care in forma anorganica in care se da ESTE DAUNTAOR !

Esti inca o dovada clara ca astfel de fier nu ajuta la nimic, ci dimpotriva.
Asculta-ti mai intai corpul si pe urma pe doctori si ia intotdeauna in seama ce-ti spune corpul.

Singura modalitate de regla asimilarea fierului este fierul in forma homeopatica, de exemplu "Ferrum phosphoricum CH30 " care se gaseste la farmacii homeopate.
Dereglarea asimilarii fierului poate fi cauza si de intoxicatia cu mangan, care se afla in pesticide si ingrasaminte chimice si este absorbit in exces de plante. Acest mangan inhiba asimilarea fierului din mancare.
In acest caz homeopatia administreaza "Manganum mettalicum " pt. a-l elimina din corp.

Pt. doctorii care citesc : cu Ferrum phosphoricum, Ferrum metallicum, Manganum metallicum sau Manganum aceticum in dilutia homeopat potrivita se poate vindeca majoritatea anemiilor fara efecte secundare, dureri de burta si alte intoxicatii pe care le creeati prin fierul anorganic !
Fierul anorganic este toxic si acest lucru ar trebui sa-l stiti ca este cunoscut si scris in orice carte.
Ceea ce faceti ati invatat de la industria farmaceutica si nu functioneaza deloc, dupa cum puteti vedea de la orice pacient. Intrebati un homeopat cum se alege remediul si dilutia potrivita si incercati sa vedeti sa functioneaza.

Tigresa: consulta un medic homeopat si citeste despre homeopatie. Este singura sansa reala.

http://www.homeopatia.ro/Texte.htm
http://www.romedic.ro/ferrum-phosphoricum-fosfat-feroso-feric-0P8988
http://www.leacuri.net/index-Dateien/homeopatie.htm

Nu esti singura careia acest tratament ia daunat numai, cauta aici pe site si o sa te convingi !

Cateva citate de aici din forum de la pacienti care au facut tratament cu fier indicat de medici:

"buna, sufar de o oboseala foate mare, ma simt epuizata de cand ma trezesc pana adorm.am avut o lipsa de fier si am facut fier injectabil si dr de familie a zis ca este suficient fier in organism pt a ma sinti bine.dar eu nu ma simt deloc bine.a trecut 2 saptamani de la tratament si ar trebui sa imi refac analize."

"am fost la medic si mi s-a spus ca am anemie feripriva spunanadu-i ca singura mae sangerare est la ciclu care este mai abundent si ca tabletele de fier nu le prea tolerez digestiv."

"Am uitat sa va spun fetita mea are o anemie pe care o tratam cu ferum Hausman de la 6 luni si nu vad nici un randament va rog daca considerati ca exista un alt fier mai bun, va rog sa ne scrieti"

"Fetita mea de 7 luni e constipata. I-am dat Debridat, dar nu a ajutat-o cu nimic. Medicul de familie zice ca e constipata din cauza picaturilor de Fier pe care i le administrez zilnic. "

"imineata cand ma trezesc nu pot sa ma dau jos din pat de oboseala.am senzatia ca totul se prabuseste cu mine.Am luat vitamine, calciu, mg, fier insa totul fara efect."

"De mic copil a fost bolnav respectiv la 6 luni a facut enterocolita cu urmari dehidratare de gradul 2 edem cerebral, amigdalite face destul de des, la un an intoxicatie cu fier"
0
05-08-2009, ora 09:20
tigresa
Nu este medic/terapeut
tigresa
Multumesc Scarface pentru sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.