Anemie

04-02-2011
FL
Nu este medic/terapeut
FL
Buna ziua.
In 2009 am fost diagnosticata cu anemie in urma urmatoarelor analize: Hematii: 3, 43 x 10^12/l, Hemoglobina 11, 3 g/l, Hematocrit 30%. Dupa ce am facut tratament timp de un an si jumatete cu fier analizele nu sau ameliorat deloc, precizez ca in acest timp am fecut analizele de mai multe ori. Anul trecut in septembrie am fost la un medic internist care ma trimis sa-mi fac mai multe investigatii in urma carora am fost depistata cu hipotiroidie, tiroida autoimuna, colesterol mare, anemie, in urma urmatoarelor analize: FT4 0, 350 ng/dl, TSH 75, O MLu/l, Anticorpi anti-tiroperaxidaza 1000 Ul/ml, Colesterol seric total 307 mg/dl, Hematii 3, 30 * 10^12/l, Homoglobina 10, 7 g/dl, Hematocrit 31, 0 %. Am inceput tratamentul cu Eutirox si Crestor. Precizez ca fac tratament cu Prestarium pentru hipertensiune. In acest moment analizele pentru hipertiroidie si pentru colesterol sunt bune si eu ma simt mai bine dar nu mi-am revenit total, insa analizele pentru anemie sunt urmatoarele: Hematii 3, 79 10^12/l, Hemoglobina 10, 2 g/dl, Hematocrit 34 %, din august anul trecut nu am mai facut tratament pentru anemie.
In acest moment merg regulat la consultatii la un medic internist iar pentru tiroida la endocrinolog.
Rog un medic sa-mi dea un sfat cu privire la anemie, e problema ca am aceasta anemie de asa de mult timp, trebuie sa mai insist sa o tratez ?, oare ar trebui sa consult un medic hematolog?. Precizez ca in 2008 analizele erau bune, chear eram donator de sange.
Va multumesc.
1 comentarii
0
16-02-2011, ora 19:46
paulbujor
Nu este medic/terapeut
paulbujor
am globulele albe mai mari decat cele rosii si as dori un ras ce as putea sa fac pentru a rezolva aceasta problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.