Anemie severă | Forumul Medical ROmedic

Anemie severă

24-06-2015
botorea
Nu este medic/terapeut
botorea
Am fost gravidă şi am născut acum 2 luni, în maternitate am avut anemia 7.Cum mă scap de ea?Eu mereu am fost anemică.
6 comentarii
0
25-06-2015, ora 21:22
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Stii care este cauza anemiei ? daca nu..atunci problema asta nu se rezolva pe forum.
0
01-07-2015, ora 18:22
lachriss
lachriss
Buna ziua. O valoare a hemoglobinei de 7 indica intr-adevar o anemie severa (Nu ati primit transfuzie de sange sau fier injectabil? Mi-e greu sa cred ca v-au lasat sa plecati din spital cu un asemenea grad de anemie). Este important sa va faceti acum o hemoleucograma si sideremia, pentru a vedea care sunt valorile actuale si, in functie de acestea se va stabili tratamentul. Inainte de a ramane insarcinata menstruatiile erau de obicei foarte abundente?
0
02-07-2015, ora 08:26
botorea
Nu este medic/terapeut
botorea
da erau abundente si nu mi-au facut transfuzie de sange
0
02-07-2015, ora 18:42
lachriss
lachriss
S-ar putea ca anemia (dinainte de sarcina) sa fie cauzata de menstrele abundente. Trebuie sa faceti tratament cu un preparat cu fier (ar fi bine sa va faceti acum o hemoleucograma si fierul seric), mai ales daca si alaptati.
0
02-07-2015, ora 19:53
botorea
Nu este medic/terapeut
botorea
multumesc
0
03-07-2015, ora 17:03
lachriss
lachriss
Cu multa placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •