Anemie: talasemia sau deficienta de fier!? | Forumul Medical ROmedic

Anemie: talasemia sau deficienta de fier!?

16-09-2005
catacernat
Nu este medic/terapeut
catacernat
Buna ziua. As vrea sa va prezint rezultate mele de la analize si sa aflu parerea dvs.

Analize de sange:

wbc: 5.8 mil/mm3
ly: 29.3 %
mo: 4.6 %
cr: 55.1 %

ly#: 2.0 x 10
mo#: 0.3 x 10
gr#: 4.5 x 10
ba#: 0.2 x 10

rbc: 6.41 mil
hgb: 14.2 g
Hct: 43.3 %
mcv: 67.6
mch: 22.2
mchc: 32.8
rdw: 15.2 %
Plt: 215.000
mpv: 10.5 fl
Pct: 0.226 %
Pdw: 16.4

La abnormal distribution imi da microcitoza + hipocromie, si cred ca am si poliglobulie (rosiile sunt cam multe)

Ce parere avteti?
anemie? de care?
cr
3 comentarii
0
18-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Analizele tale sunt un pic "ciudate": in primul rand valoarea globulelor albe (wbc) are o unitate de masura gresita (ar trebui sa fie de ordinul miilor/mm3). In al doilea rand nr. total de globule rosii este la limita superioara a normalului (sau depaseste putin, dar depinde si de valorile normale ale laboratorului), iar valoarea hemoglobinei este la limita inferioara a normalului; VEM-ul si HEM-ul sunt mai mici decat normal - de aici microcitoza si hipocromia. Oricum nu se poate vorbi de anemie atata vreme cat ai 6, 4 mil globule rosii (adica suficient de mult).
De asemenea ai si trombocitele scazute.
Eu te sfatuiesc sa repeti analizele la alt laborator deoarece sunt cateva inadvertente care trebuiesc lamurite.
0
19-09-2005, ora 00:00
catacernat
Nu este medic/terapeut
catacernat
Multumesc, d-na doctor, pentru timpul acordat. As vrea, dupa indicatiile raspunsului dvs, sa adaug ceva:

1. UM a celulelor albe este gresita, asa cum dvs ati observat: e vb de 5.8 mii/mm3
2. Valoarea maxima a celulelor rosii practicata de laboratorul unde am facut analizele este de: 6 mil/mm3, deci eu am cu 410.000 peste limita.
3. Valorile normale ale plt (trombocite) practicate de laborator sunt: 150 000 - 450 000

Intrebarile mele sunt:

1.Ce semnifica sau poate semnifica cresterea anormala a celulelor rosii?

2. Ce semnifica microcitoza + hipocromia in contextul acestei cresteri anormale de celule rosii?

Mentionez ca, la examenul ecocrafic, splina mi-a iesit f putin marita. Cu 6 mm peste limita maxima admisa: 136 mm lungime intre poli. Restul de organe in limite normale, de asemenea si restul de analize: GOT, AST, Calciu, Magneziu, Creatinina etc
0
27-06-2011, ora 16:48
hipocrat
Identitate neconfirmată
hipocrat
1.poliglobulie, poate fi datorata unei proaste hihratari.
2.este in corelatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Terapia genică pentru talasemie face ca transfuziile de sânge să nu mai fie necesare, inclusiv pentru copii
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •