Anevrism operat, artera comunicanta cu hemoragie subarahnoidiana

19-10-2017
199616
Nu este medic/terapeut
199616
Tatal meu in varsta de 61 de ani, acum un an a fost operat de anevrism. Dupa operatie a fost foarte greu, in sensul ca nu mai stia cine suntem, in ce an suntem, se uita la mine si la mama mea ca la niste straine. Din fericire nu a ramas paralizat, doar ca dupa 3 saptamani de terapie intensiva a fost foarte slabit. A facut acasa kinetoterapie, sincer nu l-a ajutat foarte mult, dar l-am ajutat noi mai precis eu si mama mea sa faca progrese in fiecare zi. Acum, dupa un an si o luna de la operatie e mai bine in sensul ca merge singur, se descurca sa mearga la baie, stie in ce an suntem, stie cati ani am, stie lucruri pe care le facea inainte, stie si e constient ca are pensie de boala, doar ca inca uneori memoria in joaca feste sa zic asa. Medicatia nu si-o admistreaza el, nu e lasat singur niciodata pentru ca are tendita de a se apuca de lucru ( ma refer la lucruri gospodaresti ) si ne e frica sa-l lasam singur din cauza asta. Intrebarea mea e : Cum am putea face ca el sa poata ramana singur acasa ? Cand si prin ce fel de mijloc am putea face asta ? Cand va constientiza ca nu are voie sa depuna efort fizic ? Ne e foarte greu sa platim mereu si mereu pe cineva care sa stea cu el, pentru ca eu sunt inca la scoala ( facultate ) iar mama mea lucreaza. Multumesc !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este rolul alcoolului în apariția anevrismului de aortă abdominală?
  •