anexita sau uretrita

22-10-2010
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Acum 2 luni am avut o piatra la rinichi, am avut dureri insuportabile, tratament cu ceaiuri, antispastice, etc, pana la urma am scapat de ea, dar m-am ales cu dureri in zona genitala.Am luat norfloxacin, durerile au trecut dar am ramas cu dureri la articulatii si tendoane, probabil de la medicament, dar in timp s-au ameliorat dupa intreruperea tratamentului.Acum o saptamana insa, mi-au revenit durerile de vezica si ovare.Am fost la urolog, mi-a zis ca rinichii-s OK, am fost la ginecolog-diagnostic anexita bilaterala si mi-a prescris Zinnat, i-au de 2 zile si nu simt nici o ameliorare, simt o durere de uretra, imi simt vezica inflamata si parca ma taie ceva in zona ovarelor, am o senzatie ca trebuie sa urinez tot timpul si dureri de rinichi. Astept rezultatul uroculturii pe luni. CE ANALIZE SAU INVESTIGATII SA MAI FAC? MULTUMESC
3 comentarii
0
24-10-2010, ora 09:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deocamdata continua cu Zinnat pana luni si medicul va stabili daca acest antibiotic este cel just de administrat sau nu.cumpara-ti de la farmacie si doua cutii de Uricol si ia pliculetele dupa prospect.te va ajuta...ce concentratie de Zinnat iei si de cate ori pe zi ?
0
26-10-2010, ora 10:01
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Pt. D-na doctor Balcan Anisoara
Va multumesc pentru raspuns.
Analiza de urocultura a iesit bine - BACTERIURIE-fara semnificatie clinica.Acuma nu stiu ce sa cred, la fiecare infectie urinara mi se da antibiotic, dar analizele imi sunt bune.Zinnat i-au 500 mg de 2 ori pe zi, nu e cam mult?am 36 de ani si 45 kg. Din cauza durerilor de stomac si ficat evit sa mai i-au antiinflamatoare.Senzatia de a urina des s-a mai ameliorat dar dureri tot mai am in zona ovarelor si la rinichi.Cum sa previn infectiile urinare dese?Tin mult la igiena personala, ma imbrac gros cand e rece si totusi am probleme, chiar si vara. Multumesc.
0
08-11-2010, ora 15:02
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
buna ema, am suferit si eu ani de zile de infectii urinare iata cateva reguli care trebuie sa le respecti:evita baia in cada dusurile sunt mai bune, foloseste pentru igiena intima sapun delicat de bebelusi, nu directiona dusul dinspre vagin in sus spre uretra, evita constipatia, sexul trebuie sa fie de scurta durata si bland, bea multa apa daca gasesti una cu ph mare ex perla moldovei, evita condimentele, conservantii, e-urile, dulciurile in exces..ai grija cu antibioticele sa iei biotics dupa 3 ore de la antibiotic ca sa nu ti distrugi flora intestinala sanatate multa multa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •