Angina la 24 de ani?

09-11-2016
guest04
Nu este medic/terapeut
guest04
Ma numesc Dorin si am 24 de ani. Am 1, 72 m si aproximativ 80 kg.
De vre-o doua saptamani simt intepaturi slabe in jurul inimii sau o apasare tot in aceeasi zona. Simtomele sunt de durata scurta (aproximativ 4 secunde) si apar tot la 2-3 zile.
Sunt fumator "tabagist" de la varsta de 18 ani, si fumez intre 20-35 tigari pe zi.
In familie mama a facut infarct la 50 de ani, nu cred ca am ceva genetic.
Poate fi vorba de preinfarct sau infarct sau e doar in mintea mea ca ma gandesc la infarct si la mama mea?
As face analize dar sunt in strainate momentan pana in Ianuarie, o sa vad daca pot face aici analize cu asigurarea sau sa nu mai astept ca poate fi ceva grav si sa ma duc in tara sa le fac de indata?
Multumesc!
3 comentarii
1
12-11-2016, ora 08:57
Dr. Marinescu Mihai
Cardiologie, Galati
Dr. Marinescu Mihai
Buna ziua. Durerile pe care le descrieti par mai degraba de tip nevralgie intercostala. Sigur ca nu ar fi rau sa va vada si un medic, macar medicul de familie, insa nu pare nimic grav
0
14-12-2018, ora 10:28
Eddd
Nu este medic/terapeut
Eddd
Am si Eu o intrebare, am avut niste dureri in piept in urma carora am facut atac de panica am mers la urgente in Uk unde mi au facut analize la sange EKG si au spus ca nu am nimic apoi la 2 saptamani simt usor intepaturii in zona muschiului inimi si dimineata senzTie de amorteala la mana stanga in urma carora am atacuri de panica crezand ca am ceva la inima, multumesc
0
14-01-2019, ora 21:00
Danuba
Nu este medic/terapeut
Danuba
Ar trebui sa te duci inapoi la dr, durerea in piept nu e de neglijat. Eventual du te la urgenta si spune direct ca te doare in capul pieptului. Sa ti faca niste investigatii mai amanuntite. Amplifica puyin ca sa se uite mai atent. Eu am trecut prin asta cu sotul meu, , , la un spital mi au spus ca n are nimic, eu am insistat si am plecat la alt spital in aceeasi zi.. si avea infarct, in moaptea aia i au pus un stent. Noi suntem in
Romania, dar e valabil peste tot, cheama salvarea spune ca te doare in piept incepand din capul pieptului si o sa te invwstigheze mai atent,. Urgentele sunt gratis in orice tara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.