angina pectorala instabila-agravata

04-06-2009
itu
Nu este medic/terapeut
itu
Am fost dignosticata cu angina pectorala instabila agravata m-au trimis la Cluj mi-au facut programare abia pe 09/05/2009 la Dr.Magherusan ptr.angiografie coronariana, ce sa fac pina atunci ptr.ca inima ma doare tot timpul de parca cineva vrea sa mi-o scoata din piept, nu am aer, ma doare toata zona pieptului, gitul, mina stg., umarul, iar durerea radiaza pina in spate la plamini, fac crize de inima tot mai des am senzatia ca voi murii, ca mi se opreste inima, ceva mi-o stringe si nu o lasa sa bata.Fac tratament cu ;Trombostop ptr. ca am si o tromboflebita profunda, la picior dr.;vena iliaca externa, vena femurala comuna, v.poplitee complet trobozate, vena femurala superficiala cu tromb pr toata lungimea, exista portiuni cu flux periferic;picior stg.=v.femurala sup.complet trombozat la nivelul canalului Hunter, celelalte vene libere, am facut tromb. profunda in urma unei intoxicatii cu ciuperci in 09/08/2009, am facut 3 dialize la Cluj iar cind au scos cataterul din piciorul dr.zona iliofemurala mi-a plesnit artera. Cu Brocriptina ptr.un adenom hipofizar cu dimensiuni20/17, 8/8, 12 cu verticalizarea clinoidelor, tija deviata anterior lateral stg.datorita unei formatiuni de 9, 5/5, 8mm situata in lobul drept al hipofizei posterioare;Mi s-a recomandat tratament pshiatric inainte de a mrge la Cluj.Ce sa fac daca crizele de inima continua, ptr, angina tratament=Bisogamma1/0/0, Aflen0/1/0, Olicard1/0/0, Nitromit1-2puff, Xefo1tab.la nevoie, Endolex1/0/1, Crestor0/0/1.Care boala are prioritate ptr. tratament, daca am voie sa port ciorapi medicinali.Adenomul trebuie operat s-au se poate trata.Va multumesc anticipat ptr raspuns. Itus SatuMare
2 comentarii
0
12-06-2009, ora 18:25
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Dvs prezentati o patologie complexa, foarte amestecata si dificil de dezbatut pe un forum. Trebuie sa va internati intr-o clinica de medicina interna- un internist ar putea sa tina sub control toate afectiunile la un loc.
0
21-06-2009, ora 21:12
itu
Nu este medic/terapeut
itu
Sunt itu din satu mare va multumesc ca miati raspuns la intrebarea de data trecuta.Miam facut analizele de sange in 18/06/2009.TQ=79, 31, INR=6, 55, IP=12, 36.Am luat jumatate de tableta de trombostop.Dar cat ar trebui sa iau la tromboflebita profunda?.Va multumesc pentru ajutor.Itu Satu Mare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici