Angina pultacee copil 1 an

03-01-2014
ancadodoc
Nu este medic/terapeut
ancadodoc
Buna ziua.Am o fetita de 1 an care a fost diagnosticata in luna decembrie cu angina pultacee.A facut tratamentul cu penicilina timp de 10 zile dar la 2 zile dupa terminarea tratamentului au revenit simtomele.E vesela, vioaie si deodata sta pe loc nemiscata sau vine la mine sa o iau in brate, pune capul pe umarul meu, iar dupa 1-2minute tuseste de 2 ori si vomita.Dupa ce vomita adoarme imediat...cate 2 ore profund.De ieri am inceput sa ii dau amoxicilina la sfatul altui medic(dat pe internet).Am citit pe prospect si se recomanda si pt angina.Ieri nu a mai vomat dupa ce am inceput tratamentul, insa azi la o ora dupa ce i l-am dat a vomat din nou.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, va rog mult.E posibil sa aiba alta problema in gat si sa nu fie bun tratamentul?Ce ma sfatuiti sa fac?
3 comentarii
0
03-01-2014, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Nu sunt de loc sigur ca primul diagnostic de angina pultacee este corect
numia un medic ORL.. care se uita cu sursa de lumina si cu apasator de limba poate sa confirme acest diagnostic
nici pediatrul nici med de familie.. nu examineaza complet faringele
2. daca presupunem ca este adevarat
la acesta varsta copilul poate prelua infectia numia de la copii is adultii din familie
se fac la toti exudate faringiene.. pentru a depista purtatorul altfel problema se repeta
3 Conteaza alimentatia copilului si starea lui de imunitate.. asa ca si aici trebuie intervenit cu schimbari pentru a ridica sistemul imunitar
se exclud toate citricele, sucurile si toate alimentele care produc iritatie
0
03-01-2014, ora 10:39
ancadodoc
Nu este medic/terapeut
ancadodoc
Multumesc pentru sfaturi.In cazul asta ar trebui sa merg din nou la medic si sa intrerup tratamentul cu amoxicilina sau sa continui tratamentul si sa vad daca se produc schimbari?Oricum ar fi vreau sa ii fac si exudat.M-am gandit ca ar putea sa ia de la mine, pentru ca eu am fost purtatoare de streptococ(nu mai stiu denumirea) inainte sa raman insarcinata.De atunci nu am mai avut probleme dar nu am mai repetat exudatul si nu sunt sigura ca am scapat de el.Va trebui sa fac si eu exudatul.
0
03-01-2014, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie mers la un medic ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.