anodontie de incisivi

22-03-2009
jesuscryx
Nu este medic/terapeut
jesuscryx
Buna ziua! Am si eu ceva problema cu partea de sus a danturii: lipsesc incisivii definitivi + 2dinti de lapte au ramas inca acolo pana la varsta asta (am 26) si datorita acestui fapt unul din caninii definitivi a crescut in spatele unuia dintre dintii de lapte. Situatia mea in viitor ar arata cam asa: 1spatiu liber intr-o parte unde ar trebui sa fie incisivul plus caninul mult prea in spate si cam la fel in partea dreapta. Mi s-a spus ca probabil voi avea nevoie de aparat care sa aduca caninul din spate unde-i este locul plus un alt aparat in cerul gurii care sa aseze practic maxilar peste mandibula asa cum trebui astfel creand spatiu necesar si corect localizat pentru 2 implanturi de incisivi. Exista cumva posibilitatea sa aduca caninul din spate fara aparat? Chirurgical sau stiu eu?! Si inca o intrebare: dc partea de sus - maxilarul - e vizibil ingustat si se poate largii cu acel aparat pe cerul gurii - poate el singur (aparatul asta) creea spatiul necesar pt implanturi, adik largi zona? Sau trebuie neaparat aparat dentar definitiv cu montat pe fiecare dinte? Nu as vrea sa stau chiar 3 ani sa ma chinui cu mers la strans suruburi si alte probleme. Multumesc anticipat pentru raspuns.
4 comentarii
0
27-03-2009, ora 22:39
Dr. Savu Razvan Alexandru
Stomatologie, Pitesti
Dr. Savu Razvan Alexandru
Este un caz spectaculos la tine si o provocare pentru orice echipa ortodont-implantolog. daca gasesti aceasta echipa care sa se ocupe de tine nu ezita sa-ti indrepti zambetul. Plange-te la ortodont de aspectul fizionomic si vei vedea ca sunt si alte solutii: aplicarea de brakets-uri ceramice, care sunt foarte putin vizibile sau aplicarea acestora pe fata palatinala a dintilor( adica pe interiorul lor). Daca totusi te accepti asa pana la sfarsitul vietii nu este nici o problema. Sfatul meu este sa nu incerci insa sa rezolvi acest caz protetic( adica sa-ti imbraci dintii caci este pacat). Eu am incercat o rezolvare la o pacienta care a insistat foarte tare deoarece se casatorea si nu mai avea timp de ortodontie, dar nici nu vroia sa auda de orto. Acum imi pare rau si nu cred c-as mai face-o indiferent care ar fi motivele pacientei. Gasesti cazul aici: http://www.doctorsavu.ro/blog/decizie-corecta-sau-nu-123.html
0
31-03-2009, ora 12:56
jesuscryx
Nu este medic/terapeut
jesuscryx
Multumesc de raspuns, dar nu stiu cum as putea sa ma accept asa pana la sfarsitul vietii din moment ce am doi dinti de lapte gata sa cada...ce vor lasa spatiu suficient sa mi se vada si omuletul sau cum se numeste. O intrebare la care totusi nu am primit raspuns este daca un dinte poate fi mutat si altfel decat cu aparat...adik chirurgical...poate vorbesc prostii nu stiu.cat despre aparate am vazut ca au aparut mai perfomante din punct de vedere al esteticii si asta ma bucura. Dinitii mei nu sunt foarte strambi sau deviati de la pozitia normala totusi mai toti nu sunt exact unde trebuie si am inteles ca aparatul fix ceramic Damon cred...ar fi cel mai bun...sau era metalic? Nu mai stiu!Ce parere aveti despre el? Cat despre cazul de mai sus..nici nu ma gandeam sa rezolv protetic situatia mea...desi nu ma pricep stiu ca ce dureaza e intotdeauna mai bun...dar parca 3 ani...ma doare numai cand rostesc...am auzit ca ar putea sa fie totusi 2...sper sa fie cazul meu avand in vedere ca nu am dintzalaii asa strambi... Si inca o intrebare..implanturile se pun chiar la sfarsit.dupa ce scot aparatul.ca e prea mult "de dus" pentru mine...si aparat si 2 goluri, si in fata. Multumesc anticipat!
0
02-04-2009, ora 19:35
Dr. Savu Razvan Alexandru
Stomatologie, Pitesti
Dr. Savu Razvan Alexandru
Rezolvarea problemelor de pozitie poate contine si o parte chirurgicala. Asta cat si tipul de aparat dentar o decide ortodontul. In ceea ce priveste implanturile, intr-adevar, acestea vin la sfarsit cand s-a creat spatiul necesar aplicarii lor. Pentru asta, insa, trebuie sa existe un plan de tratament initial la care este obligatoriu sa participe si ortodontul si implantologul. Daca nu se intampla asa ceva inseamna ca nu sunteti in cabinetul care va si rezolva problema dumneavoastra. Sa nu ma intrebatin unde gasiti o asemenea echipa, caci nu stiu sa va raspund, dar sunt sigur ca dupa o cautare amanuntita veti gasi echipa. Toate cele bune!
0
10-09-2009, ora 12:38
iami_iami
Nu este medic/terapeut
iami_iami
Buna ziua ! Problema mea este ca imi lipsesc incisivii superiori de langa canini :( mentionez ca nici nu ar fi spatiu pt un implant si as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva.. in legatura cu largirea spatiului.. sau orice altceva. Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul