Anterolistezis

11-03-2017
Sophia Elena
Nu este medic/terapeut
Sophia Elena
Buna ziua, am avut un accident de mașină, eram in taxi, însărcinată in 36 de saptamani, am primit doua lovituri in cap care mi-au dus capul complet in piept, a treia zi am fost operata cu hematom masiv abdominal, ruptura de intestin gros si implicit cezariana. Rmn-ul indica anterolistezis de 6 milimetri C7 - D1, fractura de pedicul drept. cu afectarea mainii drepte Dat fiind timpul scurs de la accident medicul neurochirurg a decis ca nu ma opereaza si sa port orteza Philadelfia, 3 luni, apoi inca 3 luni.
Au trecut 5 luni de la accident, as dori sa stiu cat de riscanta este operatia de refixare si care sunt urmarile asupra mobilitatii si starii de bine daca nu ma operez pe parcursul trecerii anilor. Inca nu pot spune ca ma simt bine, sigur durerile nu mai sunt atroce, dar inca sunt. Am trei copii mici, unul sugar, am obosit de atata durere.
2 comentarii
1
12-03-2017, ora 13:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
afectarea mainii drepte - ce inseamna? aveti pareze (lipsa de forta musculara)?
leziune vasculare (arteria vertebrala) nu ati suferit?
daca pediculul este fracturat atunci evident coloana este instabila. o listeza de 6 milimetrii este semnificativa, mai ales in aceasta zona cervico-thoracala.
RMN-ul ce arata? cat de ingustata este canalul spinal? compresia pe maduva spinarii a produs un focar de myelopathie (pata alba in maduva care arata o leziune severa a maduvei)?
evident trebuie vazute imaginile de RMN si CT-Angio insa aici o stabilizare anterioara cu cage si placa (operatie de dificultate medie) nu vor fi suficiente. probabil trebuie stabilizat si posterior cu fixateur intern. problema incepe aici pentru ca in aceasta zona suruburi de pedicul sunt extrem de greu de pus (pedicul subtire, vizibilitate proasta). trebuie un chirurg foarte experimentat sau mai degraba un chirurg foarte experimentat care are navigatie 3D in sala de operatie. nu stiu daca veti gasi pe cineva in romania. stabilizare posterioara cervico-toracala se face si in vest numai in centre specializate,
0
13-03-2017, ora 09:24
Sophia Elena
Nu este medic/terapeut
Sophia Elena
Buna ziua, am incercat ieri sa transmit interpretarea rmn si ct, nu stiu de ce nu s-a postat. Am reusit sa atasez imaginile rmn si ct pe adresa dumneavoastra de e-mail, romedic.
Semipareza a mainii drepte, au fost functionale doar degetul mare si aratatorul, scapam din mana ceasca sau abia tineam sttiloul in mana, acum nu mai amorteste decat daca am o pozitie usor aplecata a capului sau daca solicit mana dreapta, de exemplu cand alaptez.

Va multumesc, domnule doctor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.