antibiotice in timpul sarcinii

03-02-2012
daniela lacatusu
Nu este medic/terapeut
daniela lacatusu
Ma numesc Daniela Lacatusu, sunt din Timisoara si am 32 ani.Imi cer scuze pt. deranj dar v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat in problema pe care o am.

Am sa incerc sa va povestesc pe scurt despre ce este vorba.
Ultima menstruatie am avut-o in data de 30.12.2011 pana in 03.01.2012

In data de 21.01.2012 am inceput sa am dureri in gat, acum fiind diagnosticata cu amigdalita acuta pultacee( eu fac puroi pe amigdale destul de des) si pentru ca medicul de familie nu isi desfasoara activitatea la cabinet in timpul wekeend-ului am luat 2 pastile de amoxicilina 500mg 1/12 ore.A doua zi mi-am luat de la farmacie amoxicilina875mg+acid clavulanic 125mg ( amoxiclav 1000 mg) 4 pastile tot 1/12 ore.In tot acest timp am luat aprozimativ 3-4 pastile ibuprofen deoarece aveam si dureri musculare si aproximativ 10 pastile de supt Tranchisan ( ANTISEPTIC).
In data de 23.01.2012 medicul de familie mi-a prescris azitromicina 500 mg 1/zi, timp de 4 zile dupa care mi-a prescris 20 pastile Ospen 500 ( FENOXIMETILPENICILINA) 1/6 ore.
In aceasta dimineata adica in 02.02.2012 mi-am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv.

Rugamintea mea este sa imi spuneti daca aceste medicameste influenteaza negativ sarcina.

Va multumes anticipat!
1 comentarii
0
03-02-2012, ora 20:21
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu trebuie sa va faceti griji, medicamentele pe care le-ati luat nu sunt contraindicate in sarcina. In continuare aveti grija ce medicamente luati ( cu indicatia medicului).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: