Antibioticele si anticonceptionalele

30-07-2008
carmen24ctl
Nu este medic/terapeut
carmen24ctl
Buna, tuturor! Stiu ca subiectul acesta este mai mult decat saturat, dar vreau sa aflu si eu pareri.Am inceput sa iau yasmine acum 2 luni. In prima pauza mi-a venit menstruatia exact in ziua in care trebuia, insa dupa a doua folie de pastile, mi-a intarziat menstruatia deja 4 zile.In acest timp am facut un tratament cu antibiotice si nu m- am protejat suplimentar pentru ca n-am stiut ca pot influenta cu ceva felul in care isi fac efectul anticonceptionalele, pur si simplu nu m-am gandit la asta. Am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ, dar asta nu m- a linistit deloc. Nu am nici un simptom ca ar putea veni menstruatia, doar o durere in partea de jos a spatelui de cateva zile si putin sanii. Vreau sa mai precizez ca in urma cu o luna jumatate am fost cauterizata. Poate influenta cu ceva aceasta intarziere sau ce se intampla? Ce ar fi cel mai indicat sa fac? multumesc mult
2 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
corynutzza
Nu este medic/terapeut
corynutzza
buna.eu pot sa iti spun doar ca antibioticele reduc efectul anticonceptionalelor.si eu iau anticonceptionale si mi-am scos o masea si a trebuit sa fac tratament cu antibiotice.mai aveam de luat anticonceptionale ink o saptamana dar din cauza antibioticelor nu si-au mai facut efectul si mi-a venit ciclu.asa k incearca sa nu le mai amesteci.stiu asta si din sfatul medicului.pa pa
0
23-09-2011, ora 16:21
mikygaby
Nu este medic/terapeut
mikygaby
buna as avea si eu o intrebare.am luat anticonceptionale 1 an jumate si leam intrerupt recent acum fac un tratament cu antibiotice si ovule imi puteti spune si mie daca pot face test de sarcine in timpul tratamentului ?? multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul