Antibioticele vs Xanax & Escitalopram

16-02-2015
dragosbh
Nu este medic/terapeut
dragosbh
Buna seara, urmez un tratament cu Xanax si Excitalopram si as vrea sa stiu daca pot lua antibiotice. Sunt racit si nu prea stiu daca este indicat sa iau antibiotice, si daca da, ce antibiotice as putea lua ca sa nu interactioneze cu pastilele mai sus mentionate. Va rog frumos, cine are cunostiinte lasa-ti-mi un reply... Seara faina!
5 comentarii
0
16-02-2015, ora 21:06
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Buna seara.Nu interactioneaza deloc, deci poti lua linistit.Antibioticele difera in functie de simptome, avanduse in vedere dozele si intervalul orar la care se iau.Cel mai bine mergi la farmacie si te vei lamuri, medicul de familie fiind cel mai indicat, acestea din cate stiu se dau si fara reteta.Sanatate.
0
16-02-2015, ora 21:08
dragosbh
Nu este medic/terapeut
dragosbh
@Cezar1978 multumesc frumos pentru reply! Sanatate multa! O seara frumoasa!
0
17-02-2015, ora 10:35
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
dragosbh, atunci cand esti racit antibioticele nu folosesc la nimic deoarece ele nu actioneaza impotriva unui virus ci doar daca e o infectie bacteriana.Iar daca le iei doar cateva zile si in doza necorespunzatoare pot face chiar rau, deoarece risti ca atunci cand ai cu adevarat nevoie de ele sa functioneze mai prost.

Deci se pot lua impreuna cu medicamentele mentionate de tine dar important este sa fie indicat sa le iei...iar asta stie medicul tau de familie.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
17-02-2015, ora 17:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dragosbh

Intai tre sa iei paracetamol sau aspirina, vitamina C sa vezi daca cedeaza raceala. Picaturi de nas daca iti curge nasul si pastile cu propolis de gat (sunt mai bune). Daca nu merge trebuie sa iti recomande un medic antibiotice. Nu lua de capul tau.
0
17-02-2015, ora 17:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai temperatura 40 de vrei sa iei antibiotice ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul