antibioticele zinnat interactioneaza cu anticonceptionalele Yasmin?

30-06-2012
Gabriela0000
Nu este medic/terapeut
Gabriela0000
Buna ziua, am si eu urmatoarea intrebare. Folosesc de o luna jumate anticonceptionale Yasmine si acum 2 zile am avut un contact neprotejat.Ieri m am simtit foarte rau si am inceput sa iau antibiotice zinnat.am luat aseara la 6 si azi dimineata la 6.Intrebarea mea este daca antibioticele au anulat efectul anticonceptionalelor.Stiu ca spermatozoizii 'traiesc' in jur de 5 zile in corpul femeii.intrebarea mea: e posibil sa raman insarcinata?? astept va rog un raspuns cat mai repede !!!
5 comentarii
0
30-06-2012, ora 18:53
Horhelutz
Nu este medic/terapeut
Horhelutz
Buna,

toate antibioticele anuleaza efectul anticonceptionalelor.

ai grija.
0
30-06-2012, ora 19:45
Gabriela0000
Nu este medic/terapeut
Gabriela0000
Chiar daca am luat antibiotice la o zi dupa contact ul sexual??
0
02-07-2012, ora 03:17
adriana buhus
Nu este medic/terapeut
adriana buhus
cand luati contraceptive si faceti tratament cu antibiotic automat o alta metoda contraceptiva tb. utilizata(prezervativ)
0
03-07-2012, ora 01:12
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
pentru contactul sexual trecut esti protejata insa acum ca iei antibiotice nu mai esti deoarece acestea anuleaza efectu ac. in concluzie daca ai contact sexua;l foloseste protectie suplimentara-prezervativ, iar dupa ce termini cu antibioticele ink 7 zile foloseste o alta protectie suplimentara. intre timp ia si ac cum le luai de obicei. nu ti fa pb nu s-a intamplat nimik daca nu ai mai avut contact sexual dupa ce ai inceput antibioticele.
0
03-07-2012, ora 14:00
Gabriela0000
Nu este medic/terapeut
Gabriela0000
multumesc foarte mult pentru raspunsuri!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul