anticoagulante la fractura ?

09-03-2010
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
Buna ziua! acum 3 zile mi-am fracturat piciorul, diagnosticul fiind fractura maleonara peroniera stanga, cu minima deplasare; am atela ghipsata pentru o saptamana, dupa care voi primi cisma ghipsata; problema este ca am primit si tratament cu anticoagulante, pradaxa de 110 mg, timp de 10 zile, cate 2 pe zi; am cautat la multe farmacii, nu auzisera de acest medicament; in final l-am gasit, dar farmacista mi-a zis ca nu stie de ce am primit anticoagulant;
intrebarea este daca este normal sa se recomande aceste medicamente, si ce medicament este acesta, pentru ca nu prea se gaseste in farmacii.
multumesc
3 comentarii
0
09-03-2010, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trombo-profilaxia este esentiala in cazul fracturilor, si se realizeaza fie prin injectii cu substante de tip heparinic, fie mai nou prin aceste molecule de tip rivaroxabane sau dabigatrane, adminiitrate pe cale orala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2010, ora 23:16
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
va multumesc f mult pt raspuns; mai am o singura intrebare: este vreun pericol ca am inceput sa iau aceste pastile la doua zile de la fractura, sau trebuiau luate imediat?
multumesc
0
09-03-2010, ora 23:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca nu s-a intamplat nimic pana acum, cu mare probabilitate ca ati scapat de pericolul trombozei venoase profunde.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.