anticonceptionale

16-04-2009
roxanaelena20
Nu este medic/terapeut
roxanaelena20
mi-am inceput viatza sexuala la 15 ani!cam devreme stiu!si am inceput sa iau anticonceptionale de pe la 17 ani deoarece aveam dureri f mari de burta!mi le-a recomandat doctorul!totul a fost bn nu am avut probleme deloc!nu mi-a facut niciunfel de analiza!inainte aveam si cosuri pe fatza si luand pastilele mi-a disparut!pe urma am facut pauze de cate 6 luni!le reluam !am facut pauze si mai mari!acum am 20 de ani!am o relatie stabila si am inceput sa iau iar!ma simt bn ciclul normal, nu m-am ingrasat!am fost la doctor el mi le-a recomandat!iar nu mi-a facut analize!mi-a pus niste intrebari daca am cazuri in familie de diabet etc!si a ajuns la concluzia ca pot lua !mi-a prescris yasmine!acum sunt nedumerita deoarece 1 la mana am luat anticonceptionale de la o varsta mica, 2 la mana ca am auzit ca riscurile de a face cancer sunt mai mari, 3 la mana ca s-ar putea sa nu pot face copii!am intrebat doctorul si mi-a sp ca chiar reduc sansele de a face cancer de col uterin si ovarian!acum nu stiu ce sa mai cred!sa continui sau sa le opresc!va rog sa ma ajutati!
2 comentarii
0
16-04-2009, ora 21:52
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
este adevarat ca ai inceput sa iei contraceptive cam devreme, dar doctorul tau are dreptate, nu ai cum sa faci nici un fel de cancer, intradevar esti protejata de ele, si o sa poti face si copii fara nici o problema.sanatate.
0
21-04-2009, ora 09:18
roxanaelena20
Nu este medic/terapeut
roxanaelena20
multumesc mult pentru raspuns!m-am linistit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul