anticonceptionale

04-08-2010
alina.
Nu este medic/terapeut
alina.
Buna ziua, problema mea este urmatoarea, desi stiu ca nu am procedat bine, am inceput administrarea anticonceptionalelor la o saptamana dupa terminarea perioadei menstruatiei, normal stiu ca se administeaza in 1-5 zi de menstruatie, numai ca eu nu am avut atunci cum sa iau deoarece am fost plecata din tara. Intrebarea mea este daca sunt protejata acum avand in vedere ca au trecut 10 zile decat le iau si in acest timp nu am avut contact sexual?pentru ca sunt nedumerita avand in vedere ca nu le-am inceput cand trebuia.va multumesc
8 comentarii
0
04-08-2010, ora 22:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, acum sunteti. Incepand din a 8-a zi, sunteti sub protectie.
0
05-08-2010, ora 13:48
alina.
Nu este medic/terapeut
alina.
eram nedumerita pentru ca am auzit ca daca nu sunt luate in perioada ciclului menstrual acestea nu isi fac efectul de protectie.deci va mai intreb, sigur sunt protejata avand in vedere k le-am inceput la o sapatamana dupa terminarea menstruatiei?va multumesc mult
0
16-08-2010, ora 12:22
mirela bas
Nu este medic/terapeut
mirela bas
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am folosit marvelon cam 4 ani fara nici o pauza. Dupa menstruatia din luna mai am ramas cu o scurgere maronie, in cantitate f mica, timp de 7-10 zile, apoi a disparut. A revenit dupa urmatoarea menstruatie, tot la fel 7-10 zile, apoi a disparut. Dr ginec.mi-a spus ca e de la pilule si ca trebuie sa le intrerup. Pe 18 iulie am avut menstruatie, pe 22 ar fi trebuit sa incep un nou blister, dar am ascultat sfatul dr si nu le-am mai luat. Scurgerea maronie am avut-o iarasi cateva zile dupa menstruatie. Ieri ar fi trebuit sa-mi vina dar cred ca s-a dereglat datorita intreruperii pilulelor.Daca mi-ar fi venit ieri as fi inceput un nou blister joi. As vrea sa stiu cand pot incepe o noua folie? sa astept menstruatia sau sa merg dupa calculele mele dinainte de pauza? Multumesc mult.
0
05-09-2010, ora 12:39
gyanyy
Nu este medic/terapeut
gyanyy
Buna ziua, am o nelamurire nu am m-ai luat nici o data anticonceptionale, mi sa prescris Stodette de un medic, i-mi este un pic teama ca nu sunt asa sigura de protectia lor. Protejeaza din prima zi, sau nu ? Se i-au din prima zi de menstruatie ! Va multumesc. Geanina.
0
07-09-2010, ora 03:13
seablued
Nu este medic/terapeut
seablued
buna ziua, am o nelamurire as dori sa incep sa iau si eu anticonceptionale si bineinteles as dori sa iau niste pastile care sa ma protejeze in timpul actului sexsual dar si la sfarit actului sexual cand apare ejacularea pt k nu as dori sa am un copil inca.va multumesc astept raspuns -*


(*modificat de administrator)
0
07-09-2010, ora 22:34
elenac.
Nu este medic/terapeut
elenac.
buna iau ac karissa si sunt la a 2a folie, dupa administrarea primei folii ciclul mia venit pe 12 acum am term si a 2a folie si sunt in a 2a zi in care trebuie sa mi vina probl e ca normal trebuie sa mi vina pe 10 si suntem in 7 iar daca imi vine pe 10 peste 2 zile trebuie sa incep alta folie iar pe mine ma tine 4 5 zile ce sa fac??
0
07-09-2010, ora 22:38
elenac.
Nu este medic/terapeut
elenac.
vreau din suflet sa mi raspundeti imi este teama va rog nu ocoliti intrebarea mea!
multumesc!
0
08-09-2010, ora 00:43
seablued
Nu este medic/terapeut
seablued
inca nu am primit rasp la ceea ce am postat si nu stiu ce sa fac am auzit ca in loc de pastile mai exista si niste plasturi contraceptivi dar inca nu au aparut la noi in tara.as vrea sa iau anticonceptionale dar mie frica pentru ca am inteles ca de la ele iei in greutate va rog astept un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul