anticonceptionale dupa antibiotic

04-10-2011
aryenutza
Nu este medic/terapeut
aryenutza
Am terminat anticonceptionalele si am intrat in pauza de 7 zile. Am racit si am de luat antibiotic. dupa terminarea antibioticului si inceperea anticonceptionalelor trebuie sa folosesc si alta metoda de contraceptie? mentionez k sunt la a 3 a folie de ac.
4 comentarii
0
04-10-2011, ora 20:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anumite antibiotice (dar nu toate) pot scadea efectul anticonceptionalelor, caz in care considerati-va neprotejata atata vreme cat luati antibiotic si inca o saptamana dupa aceea.
0
05-10-2011, ora 15:29
aryenutza
Nu este medic/terapeut
aryenutza
iau azitromicina
0
07-10-2011, ora 19:19
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
buna seara.am si eu o mica problema...iau AC karissa de mai bne de 3 luni date de catre medicul ginecolog...acum luna asta am avut probleme de sanatate..am luat augumentin apoi dupa 2 saptamani am luat eficef, debridat si alte pastile care nu erau antibiotice in urma unei analize la sange, , , in analiza la sange mi-au iesit lymph scazute dar nu mult...au valoarea 2, 4 iar minimul e 2.5..in restu totul bne..valori minime la unele dar suficiente doar calciu am mai mult decat trebuie.am inceput sa am stari de voma..dar ma gandesc k este de la stomac dupa atatea pastile luate.ieri mi-a venit menstruatia si am inceput sa am din nou dureri abdominale, stomacale si in zona ficatului...menstruatia curege mai putin ca de obicei.si e mai inchisa..mentionez, compozitia la augumentin si eficef nu se gaseste pe prospectul anticonceptionalelor unde este rubrica cu medicamente ce scad efectul lor... sa mai continui sa iau ac? o parere sau un raspuns?va rog.multumesc :)..
0
07-10-2011, ora 19:31
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
si precizez ca ac le-am luat cu max o ora intarziere...si le-am schimbat ora..in loc de 12:00 (la pranz) le luam dimineatza la 08:00 k nu imi permite programul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul