anticonceptionale dupa mine sau merg la medic?

16-01-2009
viatza mea
Nu este medic/terapeut
viatza mea
.. akm 3 zile:-s am fkt sex cu ubitu meu:x.. el a zis k nu si'a dat drumu in mine.. nici eu nu am simtit nimic:-s dar totusi imi e frica.. am 15 ani.. menstruatia trebuie sa imi vina pe la sf lunii.. si totusi ash dori sa iau anticonceptionale.. (dar dupa mine ) nu vreau s ma duc la doctor.. voi ce spuneti??
10 comentarii
0
17-01-2009, ora 07:41
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte recomandabil sa mergeti la doctor, anticonceptionalele trebuie prescrise. Totusi, daca nu vreti sa mergeti la doctor, in nici un caz nu incepeti sa luati anticonceptionale decat in primele 5 zile ale menstruatiei. Daca e sa fi ramas insarcinata, oricum ele nu va mai ajuta acum, in schimb pot deregla ciclul menstrual.
0
27-01-2009, ora 09:32
adelina ada
Nu este medic/terapeut
adelina ada
cel mai bn e sa te duci la un medic...:(...dar dak iti e frica sa nu fii ramas cel mai bn e sa faci un test de sarcina ( pt tn). ;)
0
02-02-2009, ora 18:40
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
Hai sa te lamuresc de ce trebuie sa mergi la ginecolog pentru a te sfatuii ce anticonceptionale sa iei. O sa te intrebe tot felul de lucruri :
1 daca ai avut in familie cazuri de cancer ovarian
2 cand ai avut prima menstruatie
3 o sa se uite la tenuls i parul tau daca ai exces de sebum
4 daca ai in familie cazuri de varice
5 daca ai dureri menstruale
6 daca te dor sanii inainte de menstruatie si cu cat timp inainte
7 daca ai facut vreodata avort si etc
dupa aceste intrebari medicul se ghideaza ce fel de anticonceptionale sunt bune pt trupul tau : sa nu iti apara cosuri, sa nu te ingrasi, sa nu ai dereglari hormonale, sa isi faca efectul si multe altele.. n

nu trebuie sa'ti fie rusine de ginecolog. este pentru tine, trebuie sa aflii ce este cu trupul tau si ce e mai bine pentru tine. Alege'ti un ginecolog femeie in caz ca ai retineri asa mari si mergi insotita de mama, prietena sau iubit.
0
19-02-2009, ora 23:15
viatza mea
Nu este medic/terapeut
viatza mea
deci.. :X.. nu am ramas:x uh.. d akm incolo o s ne protejam;;)

dar in curand o s ma duc si la un ginecolog.. am vorbit si cu el chestia asta.. dar cateodata mai imi curge sange..


de ce?:-s
0
05-03-2009, ora 12:17
andreea0806
Nu este medic/terapeut
andreea0806
eu am luat anticonceptionale dupa capul meu si sincer nu am avut nici o problema.nici dereglari hormonale nici aparitia unor cosuri si nimic altceva...
ar putea sa fie asta o problema ca am luat dupa capul meu?
va multumesc frumos
0
06-03-2009, ora 08:20
viatza mea
Nu este medic/terapeut
viatza mea
cati ani ai?
cum se numeau anticonceptionalele?

mersi..:*
0
06-03-2009, ora 10:53
andreea0806
Nu este medic/terapeut
andreea0806
am 21 de ani si pastilele erau marvelon
ms mult
0
06-03-2009, ora 23:34
viatza mea
Nu este medic/terapeut
viatza mea
da..

are ceva daca iau karissa?

:))desi nu am fost la ginecolog.. am 15 ani..
0
07-03-2009, ora 21:19
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
mititico.. nu te baga sa iei pastile dupa ureche.. mergi la ginecolog ca e mai bine asa..

si voi fetelor, cochetelor.. nu mai invatati la prostii.. poate domnisoara care le'a luat dupa ureche a avut noroc.. asta nu inseamna ca asa se procedeaza corect si asa e mai usor si benefic.. fiecare femeie e diferita.. nu merge ideea ca " prietena mea cea mai buna ia x anticonceptional.. il iau si eu tot pe ala? ca pt ea e f bun.".. nu merge asa.. fiecare anticonceptional e facut cu cap..pt femei diferite..am dat mai sus in general ce se urmareste.. in cel mai bun caz daca vrei dupa ureche sa iei..uita'te la ce ia mama ta :) si in mare parte vei stii ce vei lua si tu..
nu va aruncati cu capul aiurea.. ca nu e de joaca cu asa ceva..
0
12-03-2009, ora 11:10
viatza mea
Nu este medic/terapeut
viatza mea
dar daca ma duc la un cabinet de planning familial?

ce se intampla acolo:-s??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •