Anticonceptionale Karissa

13-11-2012
Teo230455
Nu este medic/terapeut
Teo230455
Buna ziua,
Fiica mea a folosit anticonceptionale Karissa timp de 5 ani, de vreo 4 luni a intrerupt. De cand a intrerupt folosirea lor, treptat a inceput sa se simta rau, avand simtome de agitatie, tulburari de somn, lipsa poftei de mancare, pierdere in greutate, stari de frica. Aceste stari pot fi din cauza intreruperii tratamentului ? Va rog foarte mult sa-mi spuneti ce sa facem pentru ca suntem ingrijorati din aceasta cauza.

Va multumesc!
2 comentarii
0
14-11-2012, ora 06:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In perioada de dupa o asa de indelunga utilizare a contraceptivelor se poate ca sa apara durere de cap, obosela, dar acestea sunt trecatoare ; nu cred ca simptomele pe care le are fata acum sunt datorate sistarii pilulelor...Trebuie sa fii mai atenta la ce face. stai de vorba cu ea, cu prietenele ei, cred ca alta este cauza starii in care se afla...un stres exista, ceva negativ emotional care o preocupa si o slabeste.Sa faca o serie de analize la sange si urina, inclusiv hormonii tiroidieni..
0
25-10-2013, ora 09:29
mimiuta
Nu este medic/terapeut
mimiuta
Doamna Doctor Balcan, am cateva nelamuriri.
Eu am dureri de burta de aproximativ un an, in orice perioada a lunii ma doare f rau tot abdomenul. Am fost la doctor anul trecut si mi-a spus ca am un chist de 4 cm si mi-a prescris anticonceptionale Karissa. Le-am luat timp de 3 luni, m-am simtit f bine cu ele si dupa o luna dupa ce am terminat tratamentul am fost la contrrol si mi s-a spus ca chistul nu mai exista ca e in regula. Durerile insa au reinceput si am consultat mai multi doctori, am facut mai multe ecografii chiar si un examen de urina pt eventualitatea unei infectii si toate au iesit f bune. Eu insa am aceleasi dureri de burta care uneori sunt puternice si nu ma lasa sa dorm noaptea alteori sunt doar sacaitoare si creeaza o stare de disconfort. Am consultat mai multi medici si toti au avut acelasi diagnostic...sunt perfect sanatoasa...De la ce vin durerile atunci ? Ar trebui sa mai incerc din nou cu Karissa? a fost singurul tratament care m-a ajutat pana acum. Doar ca mi-e frica sa nu duca la infertilitate, sunt disperata sa am copii pe viitor. Este vreo problema daca reincep tratamentul ? Sau ce ma sfatuiti sa fac ? Am o prietena care a avut aceeasi problema si are endometrioza, s-a operat de curand si a incercat sa faca un copil si nu reuseste. Va rog sa ma ajutati. Nu vreau sa ajung in situatia ei. Multumesc mult
- See more at: http://forum.romedic.ro/prod/anticonceptionale_karissa_044831.html#sthash.xJzplfuZ.dpuf
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul