anticonceptionale mod de administrare?

01-10-2009
roxana roxana roxana
Nu este medic/terapeut
roxana roxana roxana
anticonceptionale tb luate in prima zi de menstruatie? k eu am inceput folia de 21 de pastiutze dupa ce mi-se term. menstruatia.? dak am luat asa inseamna k nu au nici un efect? am terminat blisterul asta inseama k esti protejata knd termini cele 21 de comprimate?????in prospect nu scrie nimik.::(:(:|
8 comentarii
0
01-10-2009, ora 16:50
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
depinde ce AC iei, dar in general prima pastiluta o iei in prima zi de menstruatie, continui cu ele pana la pastiluta 21, dupa care faci o pauza de 7 zile, perioada in care trebuie sa vina menstruatia. in a 8a zi incepi o folie noua de pastile chiar daca menstruatia nu s a oprit.
0
01-10-2009, ora 16:51
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
in cele 7 zile de pauza esti protejata.
0
01-10-2009, ora 19:44
roxana roxana roxana
Nu este medic/terapeut
roxana roxana roxana
si esti protejata numai in cele 7 zile de pauza...atat?eu nu le-am inceput in prima zi de menstruatie . in pauza de 7 zile mi-a venit menstruatia...este bn...
0
02-10-2009, ora 11:59
daniela86
Nu este medic/terapeut
daniela86
Buna.Am si eu o intrebare.Am fost la u control ginecolog acum 3 luni de zile, si mi-a gasit anexita chistica pe partea dreapta.Mi-a dat tratament printre care si contraceptive care trebuia sa le iau 3 luni de zile.Am luat tratamentul cu antibiotic, dar contraceptive nu am luat decat 2 luni desi tb sa iau 3.Dupa aceste 2 luni am facut o pauza de o luna, dupa care le-am reluat iar din prima zi cand mi-a venit mentruatia.Tin sa precizez ca am ciclu de 2 sapt desi iau pastile, Am fost din nou la alt medic mi-a dat sa iau clorocalcin sa stopez si mi-a zis sa intrerup si contraceptivele, si sa le reiau cand imi vine menstruatia urmatoare dar din a 5a zi de menstruatie..Mi-a zis ca le-am luat gresit daca le-am luat din prima zi, Ce sa fac?
Eu nu vreau sa le intrerup, Si pe prospect scrie ca se iau din prima zi de ciclu chiar daca s-a facut pauza de o lun. Iau YASMIN,
0
02-10-2009, ora 18:22
iuuky
Nu este medic/terapeut
iuuky
si eu iau tot yasmin si din prima zi am inceput nu a 5 a!defapt cred k toate am inceput asa!s/au gresesc?:(
0
02-10-2009, ora 18:32
daniela86
Nu este medic/terapeut
daniela86
pai asa stiu si eu ca se iau din prima zi de ciclu, Asa mi-a zis si docrotita la care am fost inainte si asa scrie si pe prospect. Dar greseala mea a fost ca trebuia sa le iau 3 luni la rand, consecutiv.Dar eu am luat doar 2 luni dupa care am intrerupt o luna si le-am reluat iar a 4a luna cum ar veni, Bine ca in pauza asta de o luna nu am avut contact sexual.
0
03-10-2009, ora 02:36
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
roxana, e bine ca ai avut menstruatie in acea perioada de 7 zile si nu cred ca e vreo prb ca nu le ai luat din prima zi.., de acum nu mai ai ce sa faci, important e sa le iei continuu de acum inainte si sa nu uiti in a 8a zis, dupa pauza, sa incepi o noua folie. eu cred ca ai fost oricum protejata, in primele zile dupa menstruatie nu ramai insarcinata decat daca ai ff mare ghinion.:) sanatate!
0
03-10-2009, ora 10:54
roxana roxana roxana
Nu este medic/terapeut
roxana roxana roxana
:)...ms mult axiela:*:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul