anticonceptionale - neaparat in 1 zi a menstruatiei?

235 comentarii 1 2 ..... 7 8
0
02-11-2014, ora 15:45
bulbut
Nu este medic/terapeut
bulbut
buna!am inceput sa iau prima folie de anticonceptionale Artizia in a 4-a zi de menstruatie...dar primele 7 zile m-am protejat suplimentar...in a 4-a zi de pauza mi-a venit menstruatia...pot incepe a -2a folie de anticonceptionale azi in prima zi de menstruatie dupa ce am terminat prima folie?protectia este sigura?
0
06-01-2015, ora 21:25
carolinamaria
Nu este medic/terapeut
carolinamaria
Bună, as avea şi eu o întrebare. Doresc sa încep administrarea anticoncepţionalelor. As dorii sa ştiu daca este neapărat ca prima tableta sa fie luată în prima zi a ciclului menstrual..nu poate fi luată într-o zi obişnuită? Şi de ce. Aştept un răspuns cât mai repede. Mulţumesc :)
0
20-02-2015, ora 08:50
Gratiella22
Nu este medic/terapeut
Gratiella22
Buna am si eu o intrebare sunt in perioada de alaptat iau anticonceptionale minipilule problema e cum le iau daca inca nu mia venit problemele?stiu ca se iau la acceasi ora dar cat timp trebuie sa ma protejez pana isi fac efectu? Multumesc
0
20-02-2015, ora 19:19
andreea1512
Nu este medic/terapeut
andreea1512
Trebuie sa te protejezi sapte zile la a opta pastila esti protejata
0
03-04-2015, ora 23:37
Adda-Adina
Nu este medic/terapeut
Adda-Adina
Bună seara !
Sunt nouă pe forum şi aş avea si eu o întrebare :).
Am fost la ginecolog care mio prescris anticonceptionale 'Cedia 20'in prima zi de menstruatie la ora 22:35 am luat prima pastila, a doua zi am avut contact sexual neprotejat :/ seara la 22:35 am luat a doua pastila, astăzi la ora 22:35 am luat a treia pastila de Cedia 20.
Întrebarea mea este : as putea ramane insarcinata ?
Vreau un răspuns concret si repede daca se poate.

Mulţumesc, o seara frumoasa incontinuare :)
0
13-04-2015, ora 16:10
tofanhjgiljhgijkhbjo
Nu este medic/terapeut
tofanhjgiljhgijkhbjo
Buna ziua, am nascut cu o luna si 11zile in urma din cauza ca nu alaptez la sin astazi mi sa inceput ciclul mestrual as vrea sa incep sa iau Regulon, dar cu o saptamina in urma am avut un act sexual neprotejat nu a ejacuat in mine, dar nu sint destul de sigura este
risc de a ramine insarcinata cu toate ca lapte in sini inca mai am?cind pot face un test?ce se intimpla daca iau Regulon si sint insarcinata?
mentionez ca cu o zi inainte de a mi se incepe ciclul aveam greturi si dureri in burta.
0
15-04-2015, ora 19:59
ammi
Nu este medic/terapeut
ammi
Am o intrebare.Am avut contact sexual in urma cu o saptamana, a doua zi am luat anticonceptionale karissa, peste o saptamana trebuia sa imi vina menstruatia.Ce se intampla daca am luat AC inainte cu o sapt sa imi vina menstruatia? Voi ramane gravida?
0
02-06-2015, ora 16:41
Laura137
Nu este medic/terapeut
Laura137
Buna ziua! Am început sa iau Rigevidon in ultima zi a ciclului menstrual ( a 5-a adică), dar am avut sângerări slabe, doar in prima parte a zilei, pana in jurul orei 11 cand am luat pastila. Sunt protejata ? Va mulţumesc anticipat!
0
06-06-2015, ora 03:36
Anonim005
Nu este medic/terapeut
Anonim005
Buna seara, am o intrebare..daca am inceput sa iau anticonceptionale din ziua a 5-a a menstruatiei si la 5 zile dupa am avut contact sexual protejat, dar la final am descoperit ca era rupt prezervativul insa nu a ejaculat, e posibila o sarcina?
0
13-06-2015, ora 12:22
Diadiadia
Nu este medic/terapeut
Diadiadia
Buna ziua. Am inceput sa iau anticonceptionale luna trecuta, mi a venit menstruatia si incepand cu luna aceasta vroiam sa incep cu parcele anticonceptional, dar sunt in ultima zi a menstruatiei. Pe prospect si farmacista mi a spus ca inceperea folosirei a parcelui trebuie sa fie in prima sau a 2a zi a menstruatiei.daca il voi lipi in ultima zi a menstruatiei protectia va fii ? Sau trebuie sa astept urmatoarea perioada a menstruatiei pentru folosirea parcelui ? Multumesc
0
02-07-2015, ora 21:07
byu
Nu este medic/terapeut
byu
am folosit acum 3 ani anticonceptionale.acum ass dori sa reincep folosirea lor dar as dori sa incep inainte de inceperea ciclului pt ca in prima luna de folosire tin minte ca avea scurgeri usor rosiatice/maronii.momentan nu am nevoie de protecte, voi avea nevoie doar de luna viitoare si as dori sa le incep inaite de ciclu ca sa mi se termine pana luna viitoare acele scurgeri, oare imi vor disparea acele scurgeri pana atunci?
0
16-07-2015, ora 23:10
gabriela larisa2006
Nu este medic/terapeut
gabriela larisa2006
Am luat anticonceptionale Logest la recomandarea medicului.in prima luna am luat in prima zi de ciclu, am terminat folia, iar luna aceasta am uitat de pauza de 7 zile si am luat in ziua in care mi a venit ciclul (am terminat duminica prima folie, mi a venit ciclul miercuri seara, am luat joi dimineata prima pastila din a doua folie), luni am avut un contact neprotejat (adica la 5 zile dupa inceperea celei de a 2 folii(.este posibil sa fiu insarcinata?
0
25-07-2015, ora 09:38
Manoiu camelia
Nu este medic/terapeut
Manoiu camelia
Buna ziua
.am si eu o problema..iau logest din a 5 a zi d ciclu si mai am 7 pastile de liat din folie dar aseara mi.a venit ciclul.
Acum nu mai stiu cum sa le iau...iau folia pana la capat si pe urma fac pauza d 7 zile sau le intrerup acum?
0
21-08-2015, ora 17:14
Florina96
Nu este medic/terapeut
Florina96
Bună ziua! Am şi eu o întrebare şi aş dori răspuns! Am început să iau yasmin la recomandarea doctorului din prima zi a menstruaţiei iar în a cincea zi a menstruaţiei am avut contact sexual şi a ejaculat în vagin! Există posibilitatea ca să fi rămas insarcinata? Menţionez ca am luat patru pilule până la contact, toate la oră fixa!
0
28-10-2015, ora 11:56
Thesk64
Nu este medic/terapeut
Thesk64
Buna. Am 19 si am inceput sa iau anticonceptionale. Am luat prima folie si acum fac pauza de 7 zile. Eu sambata am luat ultima pastila asta inseamna ca urmatoarea folie ar trebui sa o incep duminica? O prietena imi zicea ca trebuie sa iau pastila sambata pentru ca in cele 7 zile de pauza intra si ultima zi in care am luat pastila. Ce ar trebui sa fac? Sa le incep sambata sau duminica? Si daca sunt la a doua folie mai trebuie sa folosec in primele 7 zile alte metode de protectie cum ar fi prezervativele? Sau regula se aplica doar la prima fiola?
0
10-04-2016, ora 11:46
mar96
Nu este medic/terapeut
mar96
Bună ziua as vrea sa știu dacă următoarele medicamente afectează eficienta anticinceptionalelor:coldrex nurofen forte, sirop sinecod, homeovox.Mulțumesc!
0
09-09-2016, ora 20:02
Bianca121
Nu este medic/terapeut
Bianca121
Buna, as dorii sa stiu daca este vreo problema daca am luat pastila mai devreme de ora stabilita(mentionez ca folosesc Yasmin)? Multumesc anticipat!
0
01-10-2016, ora 13:35
Zaika
Nu este medic/terapeut
Zaika
Buna ziua, ajutatima si pe mine va rog nu niste sfaturi.Am 21 de ani sunt casatorita am ciclu menstraul de la 17 ani si tot timpul a fost neregulat, am fost nu demult la medic si am fost diagnosticata cu SOP sindromul ovarelor polichistice, am dat analiza la hormoni totui in limetele bune.Medicul mia dat tratament si anticonceptionale, vreau foarte mult un bebe, dar dupa cum am citit ele se iau din prima zi a ciclului menstual, iar eu daca nul am atunci cind incep a bea pastilele Dimia contraceptive
0
28-11-2016, ora 23:27
Gigi94
Nu este medic/terapeut
Gigi94
Buna ziua, am o intrebare: la moment iau anticonceptionale (Feanolla ), sunt intr-a 5 zi de menstruatie si pe linga sange am gasit ceva straniu in menstruatie, pare a fi o bucata de piele (parca e pielita aia alba de la pieptul de gaina ) nu stiu cu ce sa fac asemanarea, imi poate cineva spune daca e ceva normal sau ar trebui sa concult un doctor?
0
20-02-2017, ora 23:14
pintecan
Nu este medic/terapeut
pintecan
Buna seara, am 41 de ani, am avut o perioada de pauza de 7 luni in care nu am mai folosit Qlaira, mia venit menstruatia de 5 zile iar in seara asta am inceput din nou sa iau Qlaira dar am inceput cu a cincea pastila din pachet, ar trebuii sa imi fac griji?ar trebuii sa imi iau si alte metode de protectie in cazul in care voi avea un act sexual?
0
21-06-2017, ora 12:59
AD
Nu este medic/terapeut
AD
Buna ziua, doresc sa aflu daca iau anticonceptionale cu 2 saptamani inainte sa imi vina menstruatia va mai aparea peste 2 saptamani sau va aparea la terminarea pastilelor? Pentru ca peste 2 saptamani voi fi in concediu si nu stiu ce sa fac sa opresc menstruatia in perioada acea va rog sa imi spuneti.Multumesc!
0
02-11-2018, ora 16:25
Adiadriana
Nu este medic/terapeut
Adiadriana
Buna ziua, eu iau microginon de 3 ani, am avut in octombrie ultima menstruatie iar duminică pe 28 octombrie am luat prima pastilă din noua folie. Doar ca seara am avut contact sexual neprotejat. Exista posibilitatea de a rămâne gravidă? Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
22-11-2018, ora 16:18
LIGA TEODORA
Nu este medic/terapeut
LIGA TEODORA
Bună, are ceva dacă inceap anticoceptionale de a doua zi de menstruatie?
0
13-01-2019, ora 09:40
iarinaclaudia
Nu este medic/terapeut
iarinaclaudia
Bună ziua! Sunt la începutul perioadei de folosire a anticoncepționalelor.
Am început prima folie in prima zi a ciclului menstrual într-o zi de miercuri si din ce am inteles de la medic, acum, la următoarea folie, ar trebui sa o încep tot miercuri. Am 21 se pastile active si 7 placebo si nu înțeleg exact cum ar trebui sa iau. Mai am din prima folie 3 pastile active si sunt nelămurita. Ar trebui sa încep folia tot miercuri fara sa iau cele 7 pastile placebo? Ar trebui sa iau tot în prima zi a ciclului menstrual? Care este rolul celor 7 pastile placebo? Nu prea am înțeles procesul exact... Menționez ca cele luate pana acum au fost luate cu exactitate, la același ora in fiecare zi.
0
18-03-2021, ora 11:05
Andiika
Nu este medic/terapeut
Andiika
Bună ziua,
M-ar interesa cum pot să îmi amân menstruația dacă momentan nu iau anticoncepționale?
Iar pentru protecție aș putea începe să iau anticoncepționale oricând în timpul ciclului menstrual, doar să am în vedere că voi fi protejată abia din a 8-a zi?
Dacă aș vrea să iau anticoncepționale doar în anumite luni nu regulat este vreo problemă?
Mulțumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 1 2 ..... 7 8

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •