Anticonceptionale prescrise de medic de specialitate sau direct din farmacie?

28-05-2010
cremita
Nu este medic/terapeut
cremita
Buna seara!
Am o nelamurire in ceea ce priveste anticonceptionalele.Pana la aceasta varsta nu mi-am inceput viata sexuala si cand o voi incepe as vrea as folosesc aceste pilule.
Dupa cat timp de administrare incep sa isi faca efectul?
Trebuie sa mi-le prescrie un doctor de specialitate dupa un control??
sau pot sa iau de la farmacie orice pilule?

Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
29-05-2010, ora 13:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Daca sunt incepute intr-una din primele 5 zile ale ciclului, efectul contraceptiv se instaleaza deplin după prima pilula. In celelalte cazuri, se instaleaza deplin incepand cu a 8-a pilula.
2. Da, sunt hormoni cu numeroase reactii adverse, prin urmare trebuie sa vi le prescrie un doctor, de preferat doctorul dv de familie, sau un doctor de planificare familiala, ginecolog sau endocrinolog. Fiti sigura ca ati inteles atat modalitatea de administrare un pic mai deosebita a acestor medicamente, cat si reactiile adverse la care va expuneti, inclusiv riscul de cancer, infectii genitale, accidente tromboembolice sau sterilitate, pentru a putea accepta tratamentul in cunostinta de cauza. In cazul in care sunteti o persoana religioasa, trebuie sa fiti la curent ca a consuma asemenea pilule interfereaza cu morala crestina, precum si alte sisteme morale.
3. Teoretic, cum spuneam, anticonceptionalele se pot lua de la farmacie numai cu prescriptie (reteta). Practic, in Romania, se iau fara reteta.
0
29-05-2010, ora 13:12
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
buna..de obicei ti le prescrie doctorul..(personal am luat dupa ureche si a fost bine)..si efectul si-l face de cand incepi sa iei.MARVELON am luat si mi-au fost de folos 6 ani..nu ingrasa...numai bine
0
29-05-2010, ora 13:18
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
medicul de familie???mai bine ginecologul draga cremita...eu am un medic de fam. care nu stie nimic inafara de puls si un vaccin.mi-a dat o trimitere si a gresit tot in ea.(nu toti sunt la fel bineinteles)
0
29-05-2010, ora 17:21
cremita
Nu este medic/terapeut
cremita
Multumesc foarte mult!
Ca sa fiu sigura voi merge la doctorul de familie si poate imi recomanda dansul un doctor ginecolog bun din oras.
0
03-06-2010, ora 17:37
bubulinutza20
Nu este medic/terapeut
bubulinutza20
buna, medicul mi-a recomandat ac karissa, si vreau sa stiu dupa kt timp pot face neprotejat(dupa cate pastile sunt protejata), mentionez k este prima oara cand iau ac, am luat din prima zi a ciclului si la aceeasi ora.Ms!
0
05-06-2010, ora 13:21
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
buna..de cand incepi sa le bei esti protejata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •