Anticonceptionalele influenteaza testul de sarcina?

18-05-2009
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
As vrea va rog sa ma ajutati! As vrea sa imi fac un test de sarcina, eu iau anticonceptionale si am inteles ca acestea ar putea influenta testele de sarcina spre a fi pozitive, este adevarat?
7 comentarii
0
20-05-2009, ora 08:47
andra-bianca
Nu este medic/terapeut
andra-bianca
nu ///dupa cate jtiu..anticonceptionalele nu influenteaza testele de sarcina ///..cel mai indicat e sa-l faci dimineata la prima urina...bafta ;)
0
25-05-2009, ora 15:29
vera81
Nu este medic/terapeut
vera81
mie mi-a zis medicul ca nu intreactioneaza cu pilulele, asa ca poti sa-l faci. azi aproape toate testele de sarcina se fac la orice ora. oricum eu am facut 2 la interval de o saptamana si ambele au iesit negative. bafta!
0
26-05-2009, ora 11:26
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Hello! Am si eu cateva nelamuriri, am luat Yasmine 2 luni si am hotarat sa le intrerup, deoarece imi era rau de la ele, aveam dureri in partea dreapta.In saptamana de pauza de 7 zile nu m-am protejat (marti trebuia sa incep un nou blister ) si de duminica (in urma cu 2 zile m-am protejat cu prezervativ) si de atunci m-am protejat cu prezerv.In cele 7 zile am avut sangerare vreo 2 zile. Intrebarea mea este : Daca am intrerupt anticonceptionalele, nu trebuia sa-mi vina ciclul? Cat trebuie sa astept sa vina, a trecut deja o saptamana si nu a venit. Este posibil sa fi ramas insarcinata? Va rog sa-mi raspunde-ti.
0
28-05-2009, ora 08:33
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Ca sa stau linistita mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ, dar totusi cand o sa-mi vina ciclul?
Poate sa-mi raspunda cineva?
0
30-05-2009, ora 01:48
diacriss
Identitate neconfirmată
diacriss
Cel mai probabil "menstruatia" a fost sangerarea de 2 zile, asa ca o noua menstruatia va veni peste 25-30 de zile. Intre timp protejeaza-te!

Si ca sa raspund si la prima intrebare:NU, anticonceptionalele nu influenteaza testele de sarcina! Aceste teste detecteaza in urina hormonul bHCG care nu se secreta decat in sarcina(si alte cateva situatii exceptionale!)
0
30-05-2009, ora 12:29
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Multumesc frumos diacriss pentru informatii
0
15-06-2009, ora 09:41
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Buna ziua tuturor, sunt o fericita, pentru ca mi-a venit ciclul, dar totusi m-am programat la un control ginecologic, oricum anticonceptionale nu mai folosesc niciodata, mie cel putin imi fac rau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Când poți face un test de sarcină?
  • Testul de sarcină care ar putea identifica sarcina gemelară și riscul de avort
  • Testele de sarcină
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •