anticonceptionalele pot deregla metabolismul?

29-08-2009
kllaudia
Nu este medic/terapeut
kllaudia
buna, am si eu niste probleme si sper sa ma puteti ajuta?pana la 25 ani am fost slaba, n-am cantarit mai mult de 52 de kg la 163 de cm.de la 22 ani am avut o relatie stabila si am folosit anticonceptionale mercilon(3 ani), iar apoi yasmin(2 ani).incepand cu 25 de ani am inceput sa ma ingras foarte mult(acum am 28 de ani si 83 de kg).eu 25 de ani n-am avut nici o problema in sensul ca am mancat ce am vrut, la ce ora am vrut si in ce cantitate am vrut.toata lumea se mira ce metabolism am.analize nu mi-am facut decat o ecografie la glanda tiroida, la ovare si in sange glicemia, colesterolul.doctorul la care am fost mi-a spus ca nu am nimic la glande.mentionez ca am un ciclu regulat.mai imi intarzie sau vine mai repede cu 2, 3 zile, dar cam atat.nu demult am citit ca pentru a vedea daca ai o dereglare hormonale trebuie si alte analize din sange(ceva de genul:tsh, estrogen, lsh)care nu stiu ce inseamna.daca ma puteti ajuta cu un sfat sau stiti de vreun doctor endocrinolog bun(sunt din sibiu) as aprecia efortul.va multumesc
6 comentarii
0
11-09-2009, ora 01:00
ada27ada
Nu este medic/terapeut
ada27ada
spui ca "ai mancat ce ai vrut la ce ora ai vrut si in ce cantitate ai vrut..." cu o astfel de igiena de viatza o poti duce mult dar nu o vesnicie. sfatul meu este sa inveti sa traiesti sanatos si nu te mai ingrijora degeaba...
daca chiar nu obtii nici un rezultat mergi la medic. mult succes!
0
14-09-2009, ora 18:07
catalina89
Nu este medic/terapeut
catalina89
e curios klaudia cum ai luat yasmine si te-ai ingrasat.eu iau de doua luni si am slabit chiar prea mult as putea sa zic
0
27-10-2009, ora 21:27
kllaudia
Nu este medic/terapeut
kllaudia
draga catalina, am luat anticonceptionale 5 ani de zile(dintre care 2 ani mercilon si 3 ani yamin) ce credeai ca m-am ingrasat in doua luni?intrebarea mea era daca pot dregla un metabolism care a mers perfect pana in momentul in care am inceput sa iau anticonceptionale?si referitor la ce a zis ada nu zic ca e normal cum mananc si ce mananc, dar si alti oamenii au acelasi stil de viata si nu s-au ingrasat.
0
27-10-2009, ora 21:34
catalina89
Nu este medic/terapeut
catalina89
imi cer scuze pentru confuzie...nu stiam k ai luat 5 ani contraceptive.eu in 2 luni de la yasmine am slabit destul de mult...plus de asta nu ma simteam bine,.nu le-am mai luat si a aparut si un chist ovarian.multa sanatate iti doresc...pupici
0
28-10-2009, ora 17:37
kllaudia
Nu este medic/terapeut
kllaudia
scuze ca am fost mai taioasa, dar pur si simplu nu ma mai suport.de fata cu ceilalti cunoscuti incerc sa disimulez, sa ma prefac ca nu am nici o treaba ca m-am facut cat china, dar nu e asa.cel mai grav e ca nici nu am vointa sa fac ceva.pa
0
29-10-2013, ora 17:01
georgi87
Nu este medic/terapeut
georgi87
Buna Kllaudia,
Ai descoperit un endocrinolog bun in Sibiu? Si eu am avut aceeasi problema ca tine: am luat yasmine 2 ani din cauza unui chist pe care nu am vrut sa-l operez si acum am20kg in plus.ma gandesc sa ma duc la Polisano, la dr Ghise Gheorghe, endocrinolog si nutritionist...am vazut ca commentul tau e din 2009, ma gandesc ca poate ai dat de un dr bun, imi poti recomanda?
Mutumesc
Georgiana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •