Anticonceptionalele pot schimba mirosul si gustul?

05-11-2008
antonia pop
Nu este medic/terapeut
antonia pop
Buna seara!
As vrea sa stiu daca este posibila schimbarea gustului si mirosului in urma utilizarii contraceptivelor.
Mentionez ca am luat Janine timp de 6 luni.
Prietenul meu mi-a spus ca nu mai am acelasi gust si miros si a observat aceasta schimbare inca din luna martie, cand am inceput sa iau anticonceptionalele.
As vrea sa stiu daca se poate modifica si mirosul respiratiei sau doar cel al pielii si al secretiei vaginale...el nu-mi da chiar toate detaliile, iar eu nu simt aceasta schimbare.
Din cauza ei avem raporturi sexuale foarte rare si scurte, din care lipseste preludiul. Am observat ca evita sa ma sarute.
Ce alte cauze ar putea exista? Nu am probleme cu dantura, insa ma gandesc ca ar putea avea legatura cu infectia Gardenerella Vaginalis pe care o tot tratez de ceva vreme sau cu o alta infectie pe care nu am identificat-o inca.
La ce cabinet as putea merge pentru un set de investigatii?
2 comentarii
0
05-11-2008, ora 16:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu contraceptivele iti modifica gustul si mirosul.Daca ai un miros urat al gurii [ halena ] si spui ca nu ai probleme cu dantura, atunci poate fi de la stomac sau de la ficat.Mergi la un control la gastroenterolog.Daca stii ca esti o fata curata, respecti igiena personala, fii atenta ca nu cumva racirea relatiei dintre tine si partener sa aiba in spate alte motive, mai serioase, nu mirosul si gustul tau.Numai bine!
0
05-11-2008, ora 19:31
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Drhouse are mare dreptate.Stomacul iti poate crea probleme cu mirosul urat al gurii.Si eu cred ca altele sunt motivele distantei care s-a instalat intre voi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •