Anticonceptionalele si antibioticele.La inceperea foliei noi trebuie sa ma mai protejez suplimentar?

15-03-2009
Andreea-4u
Nu este medic/terapeut
Andreea-4u
Din cauza unei raceli am fost nevoita sa iau antibiotice(Amoksiklav) 5 zile, respectiv cand eram la a 14 pilula pana la a 19-a... deci am luat 2 pilule fara sa iau si antibiotice.
A urmat perioada de pauza.Intrebarea mea este: la inceperea foliei noi trebuie sa ma mai protejez suplimentar ?(am facut acest lucru pe perioada tratamentului si in cele 7 zile de dupa, care s-au intamplat sa fi in mare parte in perioada de pauza)
5 comentarii
0
16-03-2009, ora 10:22
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
nu mai trebuie protectie suplimentara.
0
16-03-2009, ora 10:28
dear
Nu este medic/terapeut
dear
eficacitatea anticonceptionalelor scade doar pe perioada tratamentului cu antibiotice asa ca ai unda verde !
0
16-03-2009, ora 10:58
Andreea-4u
Nu este medic/terapeut
Andreea-4u
Eram precauta deoarece o prietena a spus ca ea stia ca protectia completa a anticonceptionalelor revine dupa ce apuci sa iei 7 pilule...? eu stiam de 7 zile in care trebuie sa am grija(indiferent daca iau sau nu ilule)...Ne-ar putea lamuri un medic ?
PS. multumesc fetelor
0
16-03-2009, ora 14:14
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
cand iei pt prima data anticoncept esti protejata inca de la prima pastiluta daca o iei din prima zi de cand ti-a venit menstr. apoi daca le iei corect esti protejata si in cele 7 zile de pauza. tu ai luat antib si te-ai protejat suplimentar pe durata tratamentului+ inca 7 zile dupa...7 zile care s-au nimerit sa fie acea pauza. cand incepi iar sa iei pastilutele nu mai e nevoie sa te protejezi. si eu am fost in situatia ta. am facut un tratament cu antibiotice si m-am protejat pe durata trat si dupa 7 zile.acele 7 zile s-au nimerit sa fie chiar pauza aia. mie mi-a spus un medic ca nu mai e nevoie sa ma protejez suplimentar cand incep urmatoarea folie.
0
06-04-2009, ora 11:52
BlackGirly
Nu este medic/terapeut
BlackGirly
Ca nu mai deschid topic nou despre aceeasi problema, va intreb aici.. eu a trebuit sa fac tratament 5 zile cu augmentin din cauza unui abces dentar, timp in care luam si microgynon..Mai am o pastila de ac de luat, am luat si ultimul antibiotic.. doar ca nu m-am protejat.exista ceva riscuri? e nevoie sa cumpar un postinor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul