anticonceptionalele si infectia urinara, rog un doctor

27-02-2010
fraticacristina
Nu este medic/terapeut
fraticacristina
buna ziua.am si eu o intrebare si daca se poate sa -mi raspunda cineva cat mai repede ideal un medic ginecolog.am nascut a2-a oara acum 2 luni, si doresc sa incep folosirea conceptionalelor dar am o problema, de cate ori am folosit conceptionale am suferit cate o raceala, gen infectia urinara.ce sa fac, ce imi recomandati?nu suport prezervativul, steriletul nu il pot pune deoarece sunt alergica la metale si am si aceasta secretie din cauza infectiei urinare care persista dar nu neaparat prin durere.nu stiu ce sa folosesc.doresc un sfat va rog frumos si din tot sufletul
3 comentarii
0
28-02-2010, ora 18:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Depo-provera o injectie la trei luni. Nu din cauza contraceptivului racesti. Trateaza la medicul de familie infectia genitala / urinara pe care o ai acum.
0
28-02-2010, ora 19:14
fraticacristina
Nu este medic/terapeut
fraticacristina
multumesc mult.as vrea sa mai precizez ceva.nu spun ca racesc din cauza contraceptivelor ci ca racesc mul mai usor si mult mai repede decat acum cand nu le folosesc pote chiar deloc cand nu le iau.conteaza ca am suferit in trecut de atacuri de panica pt care am facut tratament pana anul trecut pana sa raman gravida timp de 1 an de zile si ca aveam palpitatii din cauza atacurilor de panica?ma gandesc la efectele dverse ale injectiei si sunt si mai grasuta de fel.va multumesc
0
28-02-2010, ora 20:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu mai faci tratament pentru atacurile de panica nu sunt probleme ; contraceptivele interactioneaza cu unele medicamente de uz psihiatric. Cat timp alaptezi poti lua numai contraceptive cu progesreron ; fie injectabile, cum e cea recomandata de mine [ singurul efect advers mai frecvent sesizat este ca da dereglari de ciclu... fie nu vei mai avea deloc menstruatie cat timp faci injectia, fie vei avea sangerari neregulate ], sau pilule cu progesteron [ Exluton ].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Infecția urinară
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • Infecțiile de tract urinar reapar din cauza excesului de antibiotice
  •