anticonceptionalele sunt daunatoare?

04-12-2008
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
am luat 7 ani de zile anticonceptionale, fara intrerupere. Acum am caderi de glicemie, analizelele si toate au iesit bine. Homeopatul mi-a zis ca am caderile de glicemie din cauza anticonceptionalelor luate, care mi-au dereglat organismul. Este posibil?, tinind cont de faptul ca medicii alopati nu au putut sa-mi puna un diagnostic. Ei nu stiu din ce cauza si nici nu-si pot explica cum de fac asemenea caderi de glicemie 45, chiar si in timpul meselor sau imediat dupa masa.
4 comentarii
0
04-12-2008, ora 14:18
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
este recomandat să faci şi pauză pentru că ţi poate fi afectată fertilitatea, şi îţi creşte riscul de cancer de sân
0
04-12-2008, ora 14:24
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
draga crina, de fertilitate nu mai poate fi vorba, eu am doi baieti si de doi ani mi-am legat trompele, nu mai vreau alti copii. Problema e ca daca e adevarat ce mi-a spus homeopata este nasol, inseamna ca contraceptivele sunt rele rau de tot. Cand am inceput eu sa i-au contraceptivele nu exista atata informatie, nu am facut pauza deloc. Le-am luat ca sa nu mai raman insarcinata, fara sa ma gandesc la efectele secundare.
0
04-12-2008, ora 14:36
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
da din cite stiu si eu contraceptivele chiar deregleaza tot organizmul si afecteaza tot ce este posibil
am luat si eu o luna si dupa asta deja sunt 4 luni si tot organizmul meu nu a mai trecut la normal dar am zis ca nu le mai iau mai mult niciodata
asa ca este posibil ceea ce ti-a spus medicul dar totusi ar fi mult mai bine daca consulti mai mutli medici si la urma faci o concluzie.
ai grija de tine
0
05-12-2008, ora 03:14
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Ar fi bine sa constientizati absenta dulcelui din viata dumneavoastra cotidiana... consultati un psiholog, mai degraba... Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criza de hipoglicemie la diabetici - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Un test respirator ar putea înlocui măsurarea glicemiei prin înțeparea degetului
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •