anticonceptionalu se poate intrerule mai repede?

03-04-2014
andreealaza
Nu este medic/terapeut
andreealaza
iau anticonceptionale yasmin, si pe data de 16 iau ultima pastila si dupa cateva zile trebuie sa imi vina menstruatia, dar problema ii ca pe 16 vine sotul meu acasa si nu sta decat 7 zile, as putea sa intrerup pastila cu o satamana mai repede ca sa imi vina ciclul mai repede si sa o reiau din nou normal?dar daca se poate cand incep sa iau pastila o iau in prima zi de ciclu sau o iau in a 8 zi?va rog sa-mi raspundeti.multumesc
2 comentarii
0
04-04-2014, ora 08:33
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
mai degraba uneste 2 folii. adica dupa folia asta nu mai face pauza aia de 7 zile si continua cu o noua folie. astfel vei fi si protejata. daca intrerupi folia dupa doar 2 saptamani nu vei mai fi protejata.
0
04-04-2014, ora 12:45
andreealaza
Nu este medic/terapeut
andreealaza
Aa ok mersi mult.dar mai am o întrebare. Dacă se întâmplă să uit sa iau o pastila(in cazul in care iau 2 folii una dupa alta fara sa fac pauza de 7 zile)şi am contact sexual se poate sa rămân însărcinată?mulţumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •