Anticorpi HBs pozitiv

06-04-2011
ana_maria87
Nu este medic/terapeut
ana_maria87
Buna ziua!As dori, daca se poate, o interpretare a rezultatului analizei pentru hepatita B.Rezultatul este ~anticorpi HBs cantitativ-pozitiv (13, 74)~.Doamna doctor mi-a spus ca nu as avea hepatita din aceste valori, insa am vazut-o cam nelamurita in legatura cu anticorpii iesiti in urma analizei.Acum 6-7 ani am facut o doza de vaccin impotriva hepatitei B, insa nu stiu daca a fost vaccinul complet sau doar o parte din el.
As dori sa stiu daca este posibil sa fie hepatita, daca pot sta linistita sau daca ar trebui sa mai fac alte analize.
O alta valoare ridicata mi-a iesit la proteina C reactiva, si anume valoarea 12, care am inteles ca ar fi de la o infectie in sange, dar iar, nu am primit mai multe detalii si daca ar trebui sa mai fac anumite analize.
Va multumesc!
1 comentarii
0
24-05-2011, ora 16:28
c.cristian
Nu este medic/terapeut
c.cristian
buna ziua.din cate stiu, pt depistarea hepatitei de tip b sau c, se fac analize de sange suplimentare, iar eu iti recomand cu caldura spitalul MATEI BALS.parerea mea proprie:atata timp cat valorile trigliceridelor TGP-ului si ALT-ului sunt in "grafic" nu exista motive de ingrijorare.mai mult de atat, in urma unei ecografii abdominale la hepatitele de tip b sau c, ficatul si splina pot fi marite, deci nu cred ca exista motive de panica.orice medic, cand are dubii in legatura cu ce ti-am spus mai sus te indeamna la analize suplimentare.capul sus, sanatate si mult noroc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.