anticorpi rubeola IgG - explicatii

26-01-2008
inna
Nu este medic/terapeut
inna
sunt insarcinata in 2 luni si la analize mi-a iesit anticorpi rubeola IgG de 92.7 Ul/ml pozitiv.vreau sa imi explice cineva cu exactitate ce inseamna asta si cat e de grav.va multumesc anticipat,...inna
5 comentarii
0
27-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Anticorpii Ig G prezenti( 92, 7 UI/ml) semnifica faptul ca sunteti imunizata la virusul rubeolei, adica ati facut boala deja sau ati fost vaccinata, si nu exista nici un pericol pentru sarcina, anticorpii va protejeaza impotriva unei noi infectii; Ig M antirubeola prezenti ar fi fost o problema;Numai bine
0
27-01-2008, ora 00:00
inna
Nu este medic/terapeut
inna
elina iti multumesc frumos pt raspunsul tau.
0
30-01-2008, ora 00:00
ang3l
Nu este medic/terapeut
ang3l
eu am avut rubeola knd eram mik, si acum la scoala se face vaccin antirubeola la fete.Mai trebuie neaparat sa-l fac si eu?
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Pentru ang : Ca sa fim siguri ca ai avut rubeola cand ai fost mica, trebuie sa faci o dozare a Ac antirubeola; Daca Ig G antirubeola sunt prezenti, ai facut boala si nu mai trebuie sa faci vaccinul.Numai bine
0
20-03-2008, ora 00:00
luizza
Nu este medic/terapeut
luizza
draga inna,
sunt si eu insarcinata tot in luna a 2 acum. inteleg ca ti-au iesit anticorpii rubeola IgG de 92, 7 pozitiv. si eu am 55, 00 pozitiv. as vrea sa stiu ce ti-a recomandat medicul???? eu abia astazi merg la medic pentru interpretare si sunt ffffffffff speriata. nu am facut niciodata nicio forma de varsat de vant, rubeola sau altele.
multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •