Antidepresivele si alcoolul

10-06-2011
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Daca am urmat un tratament cu antidepresive si acum l-am intrerupt si incep sa consum alcool are ceva ?
23 comentarii
0
10-06-2011, ora 16:20
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Se poate consuma alcool dupa incetarea tratamentului cu antidepresive, insa e bine sa fie cu moderatie.
0
10-06-2011, ora 16:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
sper ca n-ai intrerupt tratamentul cu de la tine putere !
stie medicul?
trebuie intrerupt..treptat, da?

DACA raspunsul e DA,
atunci poti sa bei ceva la o nunta sau un chef
DAR
in niciun caz
sa fie o obisnuinta-zilnic...te citez "incep sa consum alcool are ceva ? "..adica?..detaliaza...

O zi buna.
0
10-06-2011, ora 20:23
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Ba l-am intrerupt cu de la mine putere pentru ca era sa mor din cauza medicamentelor pe care mi le-au dat. Sa-i ia dracu de doctori psihiatri ca sint doar niste prosti care vor sa ne foloseasca pe post de cobai, sa faca incercari pe noi.
0
10-06-2011, ora 20:49
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Dar daca beau alcool intr-o zi si seara iau somnifere (tratat de zolpidem) are ceva ? :)
0
10-06-2011, ora 22:39
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu amestecaţi medicamentele cu alcoolul. În primul rând, alcoolul deprimă SNC. În primă fază pare că are acţiune opusă, dar de fapt inhibă centrii autocenzurii. În al doilea rând, este metabolizat de ficat. La fel şi multe dintre medicamente. Însă ficatul produce doar o anumită cantitate de enzime care, legate fiind de alcool, nu mai pot metaboliza medicamentele crescând cu mult timpul în care aceste circulă prin sânge şi poate, de asemenea, potenţa foarte mult efectul lor. Vă daţi şi singur seama că poate fi fatal în cazul medicaţiei psihotrope :).

Nu luaţi somnifere cât timp consumaţi alcool sau nu consumaţi alcool cât timp luaţi somnifere. Şi zolpidemul, şi alcoolul sunt deprimante şi îşi sporesc reciproc intensitatea.

" Zolpidem is not to be taken with alcohol. Caution is needed with other CNS depressant drugs. Limit use to four weeks maximum under close medical supervision."
Zolpidem nu trebuie luat împreună cu alcoolul. E nevoie de atenţie atunci când e combinat cu alte deprimante ale SNC. Trebuie luat pe o perioadă de maximum 4 săptămâni sub supraveghere medicală strictă.

Alcohol has cross tolerance with GABAa receptor positive modulators such as the benzodiazepines and the nonbenzodiazepine drugs. For this reason, alcoholics or recovering alcoholics may be at increased risk of physical dependency on zolpidem

De aici înţeleg că că riscul de a dezvolta dependenţă fizică (mult mai urâtă şi periculoasă spre deosebire de cea psihologică) de zolpidem este mult crescută în cazul consumului de alcool, ultimul având afinitate faţă de aceeaşi receptori cu care interacţionează şi benzodiazepinele, respectiv unele dintre non-benzo's.

[...]Zolpidem combined with alcohol, opiates, or other CNS depressants may be even more likely to lead to fatal overdoses.

Zolpidem combinat cu alcoolul, opiaceele sau alte deprimante pot conduce la doze letale în organism.
0
10-06-2011, ora 22:45
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
riscul...mult crescut*
0
10-06-2011, ora 23:42
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
e foarte ok ce a zis, acoolul si in general toata medicatia ce tine de psihiatrie luate combinat deprima sistemul nervos central(snc), nuu te juca ca nu e de joaca. daca crezi ca psihiatrul nu e ok si ai renuntat la tratament de ce nu ai putut renunta si la somnifere?pt ca probabil organismul tau are nevoie de ele. cel mai bine e sa mergi la dr care ti-a prescris tratamentul si sa-i spui ca nu te simti binesi ca probabil tratamentul care ti la dat e prea puternic pt tine.de multe ori in psihiatrie se intampla ca tratamentele sa nu fie dozate corect, pt ca fiecare organism are alte nevoi, in psihiatrie nu poti face masurari exacte ca in alte specialitati. si inca ceva tratamentele psihiatrice trebuie incepute si terminate treptat, nu poti spune de azi nu mai iau ci de azi iau doar 75% din tratament, dar ma repet decizia nu o poti lua tu. multa sanatate si nu iti fa rau pt ca n-are rost si pt ce pt un pahar de bautura de la care maine oricum te vei simti rau?
0
11-06-2011, ora 00:50
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
M-am dat dreacu, nici sa beau nu am voie pe lumea asta.
Dar nu inteleg de ce tata bea de rupe si nu face nici o depresie, chiar e foarte vesel si cinta.

Pai i-am spus doctori ca mi-a fost rau de ele dar a durut-o in cur si a doua zi tot p-alea mi-a dat (eu fiind internat), si bineinteles ca mi-a fost iar rau de era sa mor.
0
11-06-2011, ora 01:47
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Si mai ma gindesc oare care o avea reactii adverse mai rele, alcoolul sau nenorocitele astea de medicamente. ? :)
0
11-06-2011, ora 01:55
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Deprimant nu înseamnă neapărat că produce depresie, ci că scade activitatea corticală. După cum am spus, la început pare că, din contră, alcoolul te face mai "energic", mai vesel, dar asta doar pentru că inhibă/deprimă centrii autocenzurii. Cu alte cuvinte, tatăl dvs. nu se mai cenzurează (dacă cântă atunci când e băut ) şi e vesel pentru că îşi dă seama de felul diferit de-a se manifesta, dar cum cenzura nu mai funcţionează (deci, nici constrângerile morale nu mai există), îl amuză şi mai tare. Numai faptul că râzi de unul singur, atunci când eşti beat, te face să râzi şi mai mult. Asta pentru primele 60-90 de minute. După ce efectul trece, urmează apatia. Unii încep să plângă după ce cu puţin timp înainte au râs în hohote.

Nu spune nimeni că nu aveţi voie să beţi o bere în weekenduri sau un păhărel (şi nu am cum să subliniez cuvântul) de tărie, dar e recomandat să nu consumaţi alcool când luaţi medicamente, mai ales pentru psihic. Cel puţin, nu când încă vă simţiţi rău (fie din cauza tulburării afective, fie din cauza medicamentului).

Venlafaxina are efecte secundare urâte (mai ales greaţa de la început), dar ajută destul de mult după două luni de tratament. Efectele pozitive se pot face simţite şi mai târziu.
0
11-06-2011, ora 22:38
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
ce diagnostic ti-a pus dr?ce tratament urmezidozari.
0
12-06-2011, ora 00:05
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Diagnostic depresie.
Dar nu mai urmez nici un tratament. O sa scad usor venlafaxina pina cind n-o s-o mai iau deloc si gata, ce-o vrea Dumnezeu.
0
12-06-2011, ora 21:41
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
daca nu ai incredere in dr schimba-l, nu iti bate joc de viata ta k nici nu iti imaginezi cat e de pretioasa. si eu am trecut prin depresii si mi se parea ca viata nu are sens pana am dat la medicina si am vazut ce inseamna suferinta cat se lupta uni oameni sa traiasca.
0
13-06-2011, ora 01:50
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
sa tii minte o expresie traita pe propria piele "cand crezi k nu mai exista nici o solutie mai exista cel putin 3" nu am spus-o eu ci un mare scriitor, dar testeaz-o gandindu-te bine si vezi ca asa e.
0
13-06-2011, ora 02:18
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
M-am razgindit. Renunt la alcool si trec iar pe medicamente.
Miine plec sa ma internez la spitalul de nebuni, acolo unde mi-e locul.
Nu cred ca mai ma voi intoarce vreodata.
Va las cu bine. prieteni buni.
0
14-06-2011, ora 16:51
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
dak erai nebun nu constientizai ca esti bolnav. depresia e o stare nu o boala, eu mi-am deschis sufletul in fata ta si ti-am spus ca si eu am avut de aface cu depresia de multe ori am recazut si mi-am revenit.de 5 ani sunt ok, nu fii asa de pesimist, ai sa imi dai dreptate intr-o zi.
0
15-06-2011, ora 20:11
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
mai da si tu un semn de viata
0
18-06-2011, ora 01:09
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
buuzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
22-06-2012, ora 18:43
simionesei1
Nu este medic/terapeut
simionesei1
Andutzza, cum facem sa imi dai si mie id-ul de messenger sau numarul de telefon? As vrea sa discut cu cineva despre problemele mele. Am acelasi id de messnger ca si id-ul de aici.
0
25-06-2012, ora 14:19
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
cel mai simplu este sa imi lasi mesaje private pe romedic.
imi cer scuze dar nu anestec viata mea privata cu jobul.
0
30-09-2012, ora 11:27
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
Buna ziua, as vrea sa-mi raspundeti si mie la o intrebare.Tatal meu ia de un an jumate tratament cu cipralex si anxiar dar continua sa ia si alcool.Vreau sa-mi spuneti ce efecte pot avea toate asupra lui.La 3-4 zile consuma alcool destul de mult si ia si tratamentul.Am vazut ceva schimbari la el, lipsa de concentrare, a slabit, nu are pofta de mancare, oare sunt din aceasta cauza? va rog sa-mi scrieti ca sa pot sa-i arat si lui, poate o sa ia in considerare si sa-si vada de sanatate.Va multumesc
0
30-09-2012, ora 12:15
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
Buna ziua,
Ceea ce imi spui tu este foarte grav!
Alcoolul in combinatie de antidepresive nu duce decat la moartea neuronilor (singurele celule din organismul uman care nu se pot regenera) si care prin absenta lor duc la dementa si alte boli ale sistemului nervos.
Antidepresivele trebuie introduse treptat in organism si tot treptat trebuie renuntat la el, o parte din substantele pe care antidepresivele le contin se afla in organism mai multe zile chiar si dupa intreruperea tratamentului.
Sfatul meu este sa mergi cu tatal tau la un psihiatru care sa ii explice ca prin ceea ce face el isi pune in mare pericol sanatatea.
Succes si sanatate.
0
02-10-2012, ora 19:31
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
Va multumesc pt raspuns si sper sa reusesc sa rezolv cumva problema eu pt ca tatal meu nu se mai poate controla cand e vorba de alcool.I-a explicat si medicul ce-i da tratamentul sa nu mai bea dar nu intelege.Sper sa fie bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul