Antigen helicobacter pylori

24-02-2017
vladbocai
Nu este medic/terapeut
vladbocai
Antigen helicobacter pylori =pozitiv, este rezultatul exclusiv dupa analiza materiilor fecale sau se poate obtine si din analiza sangelui? Va intreb deorece am dat doar probe de sange si rezultatul a fost "antigen helicobacter pylori =pozitiv. Ma indoiesc de corectitudinea analizelor. Multumesc anticipat
5 comentarii
0
24-02-2017, ora 21:56
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
Existe 2 metode pentru depistarea H. pylori:
1. metoda invaziva care se face doar prin Endoscopie Digestiva Superioara - se preleveaza portiune foarte mica din mucoasa stomacului, se aseaza pe un test rapid cu ureaza si culoarea acelei bandelete vireaza de obicei de la galben spre rosu - asta inseamna ca avem HP pozitiv
2.metode non-invaziva - test respirator cu uree, din scaun determinam antigenul H. Pylori iar din sange determinam anticorpi H. Pylori IgG.
Asadar din sange nu poti sa ai antigen H. Pylori Pozitiv ci doar din scaun!
Nu ar strica sa-ti faci o Endoscopie Digestiva Superioara, acolo se poate vedea si o eventuala gastrita sau un ulcer determinat de aceasta bacterie!
0
25-02-2017, ora 09:49
vladbocai
Nu este medic/terapeut
vladbocai
Multumesc pentru lamurire!
0
25-02-2017, ora 10:02
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
Cu placere!
0
19-07-2017, ora 20:40
alexandrasuceava
Nu este medic/terapeut
alexandrasuceava
Buna ziua,
In urma numeroaselor simptome cum ar fi dureri si usturimi stomacale, nod in gat, stari de oboseala inexplicabila, medicul de familie mi-a recomandat un test helicobater din fecale al carui rezultat a iesit pozitiv. Ce tratament ar trebui sa urmez si cui ar trebui sa ma adresez pentru aceasta problema? E posibil sa fi dezvoltat ceva complicatii in urma infectarii?
Multumesc mult pentru raspuns.
0
09-08-2017, ora 17:12
Alexami
Nu este medic/terapeut
Alexami
Buna ziua, in ultima perioada am avut dureri de stomac care nu au trecut de la sine, la recomandarea unui farmacist am luat Omez timp de 7 zile, dupa care am inceput sa iau Nexium deoarece durerile persistau si acelasi farmacist mi-a recomandat sa schimb tratamentul. La acest moment inca iau Nexium iar durerile au mai cedat.
Intrebarea mea este daca in aceste conditii pot face testul pentru Helycobacter. Din cate am citit ar trebui sa astept o perioada dupa tratamentul cu aceste doua medicamente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: