Antigen HLA-B27

02-02-2008
Suzzy
Nu este medic/terapeut
Suzzy
Am de facut aceasta analiza si este f. scumpa.As dori sa stiu daca este atat de importanta si daca chiar trebuie sa o fac.Aceasta analiza mi-a fost recomandata de catre medicul reumatolog deoarece sufar de o SA.Ce ar putea evidentia aceasta analiza?Are cumva legatura cu imunitatea organismului?
As mai avea o intrebare, de curand am fost bolnava si internata in spital cu o pneumonie interstitiala cu meningism si Hepatita reactiva nespecifica (TGP A iesit 233 ).Medicul mi-a spus ca infectia a fost bacteriana, dar am omis sa intreb cum am putut sa contactez aceasta infectie.Puteti sa-mi dati vreun raspuns in aceasta privinta?
2 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
antigen hla b 27se intilneste la un procent din cei diagnosticati cu spondilita dar se intilneste si la persoane normale asa ca nu este foarte importanta pentru diagnostic.dar nu stiu daca e importanta pentru tratament si prognostic.din cele studiate cred ca nu
0
10-09-2008, ora 00:00
asmvax
Nu este medic/terapeut
asmvax
analiza pt hla-b27 nu este scumpa daca medicul reumatolog te trimite unde trebuie.
Banuiesc ca pacientii si-au dat deja seama ca unii medici au aranjamente cu cei care fac anumite analize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.