Antionceptionale Logest si sarcina

28-02-2012
cathele
Nu este medic/terapeut
cathele
Buna. As avea şi eu o întrebare. Poţi sa ramai insarcinata daca iei anticonceptionale?. Eu iau anticonceptionale Logest, seara, la aceeasi ora. Am tot auzit cum ca poti ramane si sunt sanse de 80% sau 90%. Va rog sa imi spuneti. Mersi.
7 comentarii
0
28-02-2012, ora 18:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În afară de abstinenţa permanentă, nicio altă metodă contraceptivă nu are eficienţă de 100 %. Nici chiar vasectomia sau ligatura trompelor.
Anticoncepţionalele orale combinate, aşa cum este Logest, fac parte dintre metodele cele mai eficiente. Indicele care arată eficienta unei metode contraceptive este de 98 % pentru anticonceptionale, faţă de 99 % pentru sterilet, 97-98 % pentru prezervativ, 96 % pentru metodele naturale, 82-87 % pentru spermicide, 80-85 % pentru metoda calendarului.
Ce înseamnă exact aceste procente ? Înseamnă că, spre exemplu în cazul contraceptivelor, din 100 de cupluri care folosesc în mod corect numai această metodă într-un an, o sarcină apare la două dintre ele.
0
29-02-2012, ora 13:44
cathele
Nu este medic/terapeut
cathele
Multumesc.
0
04-03-2012, ora 18:39
marinmara
Nu este medic/terapeut
marinmara
buna, am terminat un blister de logest sambata, urmatoarea pastila.?
0
07-03-2012, ora 20:26
andreeutza16
Nu este medic/terapeut
andreeutza16
buna sera!va rog sa-mi raspunde-ti si mie la o intrebare daca se poate.am facut o intrerupere de sarcina pe data de 20 februarie, medicul mi-a prescris anticonceptionale logest si mi-a spus sa le incep din ziua aceea.mi-a mai prescris 5 zile augumentin pe care l-am luat la 12 ore.Am auzit ca antibioticele reduc efectul contracetivelor, este adevarat?medicul mi-a spus ca dupa 2 saptamani, dupa ce am luat contraceptivele logest sunt protejata.nu am avut contact sexul pana acum si vreau sa stiu daca luna viitoare dupa ce mi-se termina menstuatia si incep o noua folie de contraceptive logest sunt protejata?va rog frumos sa imi rasp
0
08-03-2012, ora 18:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@marinmara: prima pilulă din noua folie trebuie luată duminică.
De unde ştim ? E foarte simplu: ca să ajungeţi să luaţi a 21-a pilulă într-o sâmbătă, înseamnă că aţi început folia într-o duminică. După ultima pilulă de sâmbătă, urmează săptămâna de pauză. Deci, începeţi de fiecare dată duminica. Nu trebuie să mai notaţi nimic, tot ce trebuie să ştiţi este: "eu încep folie nouă duminicile".

@andreeutza16: este adevarat, deci sunteti deja sub protectie.
0
08-03-2012, ora 20:42
andreeutza16
Nu este medic/terapeut
andreeutza16
multumesc frumos!
0
09-03-2012, ora 10:24
marinmara
Nu este medic/terapeut
marinmara
mersi mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •