Anxietate

12-10-2017
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
Buna seara, as vrea sa stiu daca cineva a avut idei obsesive si cum sau manifestat, si daca sa vindecat.Multumesc
18 comentarii
1
13-10-2017, ora 09:57
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna dimineata,
Se poate face psihoterapie ca si metoda de tratament, eventual tratament medicamentos recomandat de medicul psihiatru, daca este cazul.
Numai bine!
0
14-10-2017, ora 09:04
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
multumesc
0
14-10-2017, ora 09:05
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
dar se vindeca?
0
14-10-2017, ora 16:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai pleaca, mai vin. Dar daca te duci la un psiholog bun, macar te invata cum sa le abordezi.
0
15-10-2017, ora 13:09
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
deci de tot nu trec???
1
15-10-2017, ora 16:09
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna ziua,
Nu cred ca va faceti un serviciu daca va comparati cu alte cazuri, fiecare persoana si caz fiind particular. Ceea ce incerc sa va spun este ca dvs trebuie sa va doriti sa faceti schimbarea in bine a acestei situatii, ci nu sa va etichetati sau sa generalizati, mai ales in sensul negativ.
Toate cele bune!
0
15-10-2017, ora 20:18
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
adica totul sta in puterea mea?
1
16-10-2017, ora 10:19
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna ziua,

Raspunsul este da, bineinteles, tinand cont de prezentarea foarte scurta pe care ati facut- o, fara alte detalii despre cazul dvs;
0
16-10-2017, ora 13:05
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
Buna ziua,

am trecut printr.o despartire si am facut o depresie, iau medicanente am fost la psihiatru, dar am obsesi ciudate
adica care nu au nici o legatura cu realitatea de ex
daca vad un nr de masina il nemorez..si tot cred ca nu o sa il uit si ma gandesc la el, dar binenteles ca il uit,
sau alt ex ma gandesc la cuvantul DINTI zilnic..
sau frici ca invie mortii, deci prostii.Habar nu am ce sunt astea
1
16-10-2017, ora 14:27
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Mai degraba, din ceea ce povestiti, par a fi frici( nu le as numi fobii ) pe care le aveti, pe diverse subiecte. Tratamentul pe care il luati este pentru ce? Pentru depresie? Ce diagnostic aveti de la medicul psihiatru? Si depresia in urma divortului de cat timp o aveti? Ati incercat sa faceti psihoterapie ?
0
16-10-2017, ora 14:41
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
doctorul mi.a zis ca sufar de idei obsesive..si iau tratament velafaxina si olanzapina.iau de 6 luni medicatia.Mentionez ca nu am divortat am avut o relatia extra iar in persoana respectiva aveam mare incredere plus ca a aflat si sotia.
oare sa fie si sentimentul de vinovatie.Am fost si la psiholog dar nu pot sa zic ca m.am sintit mai bine.
0
20-10-2017, ora 11:03
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
d.na Psiholog Croitoru ce parere aveti?
1
20-10-2017, ora 15:05
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna ziua,

In lipsa unei imagini complete a situatiei si a istoricului dvs atat din punct de vedere psihologic cat si medical, este dificil si nerealistic sa va raspund, caci asa cum si apare in acest topic ati adus treptat informatii, ati completat. Puteti lua sfaturi si pareri de pe forum, de la psihologi, insa, cea mai buna alternativa ramane sa mergeti sa discutati aceste lucruri amanuntit, cu toate detaliile, in cadrul unei sedinte la cabinet; Puteti incerca sa mergeti si sa lucrati cu un alt psiholog, daca psihoterapia anterioara simtiti ca nu v-a adus beneficii, iar pe partea de medicatie, in situatia in care simtiti ca medicatia nu are efect, in sensul ca nu simtiti o ameliorare, o imbunatatire a starii dvs, puteti sa discutati cu dr psihiatru, poate va schimba/ajusteaza medicatia sau chiar sa consultati si un alt dr psihiatru.

Numai bine!
0
20-10-2017, ora 17:10
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
multumesc
0
24-10-2017, ora 10:58
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
eu am postat pe site dar la alta tema cum m-am vindecat de anxietate si atacuri de panica cu tot felul de simtome.Am facut o terapie timp de o luna, la distanta , Am primit tehnici pe email , le-am lucrat impreuna la telefon.Terapia consta in gasirea cauzelor care produc aceste simptome, (amintiri, fapte, frici, emotii negative, ganduri, mahniri etc) apoi eliberarea lor stergerea lor printr-o tehnica, inlocuirea gandurilor negative in pozitive printr-o alta tehnica, echilibrarea fizica si mentala emotionala, stergerea din subconstient a crezurilor mele de teama, neputinta, neicredere in mine frica de boala, de moarte, etc) prin alte metode .Ideea este ca eu singura am lucrat pe mine, cu mintea si cu sufletul meu.Nu as fi stiut singura cum sa scap de anxietate si atacuri de panica dar cu ajutor specializat (terapeut), nu medicamente nu ceaiuri sau suplimente , doar eu am lucrat cu gandurile si sufletul, dupa metode clare.Totul e in minte desi nimeni nu recunoaste sau nu gaseste singur cauzele, Nu fac reclama nimanui, scriu doar sa stiti ca sunt terapeuti specializati in aceste anxietati.Daca nu gasiti, imi puteti scrie sa va indrum catre cine m-a ajutat pe mine sa scap, Si eu am primit indrumare de la altcineva si doresc cumva sa multumesc oferind si eu altcuiva.Va doresc sanatate
0
03-11-2017, ora 18:53
Bogdanica
Nu este medic/terapeut
Bogdanica
Buna seara, as dori ajutorul dumneavoastra.

Multumesc
0
06-11-2017, ora 12:34
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Bogdanica, gandurile obsesive nu se vindeca prin sarlatanii de genul celor expuse mai sus.
De fapt astfel de afirmatii, postate sub diverse nume, sunt mai degraba 'carlige pentru pescuit creduli'
Incearca sa fii selectiva in privinta informatilor de pe net.

Tulburarea obsesiv compulsiva se trateaza cu medicamente prescrise de psihiatru si cu psihoterapie, pentru a restructura gandurile compulsive, si a invata sa traiesti cu ele.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
06-11-2017, ora 13:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bogdanica, ideile obsesive trec cu tratament si psihoterapie.
Vezi ca pe forum e un grup de suport pentru TOC. Intra acolo daca vrei sa mai dezbati cazul tau.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul