Anxietate

14-08-2018
ysabela
Nu este medic/terapeut
ysabela
Știe cineva daca din cauza anxietății poate sa apară candidoza?
13 comentarii
0
14-08-2018, ora 21:31
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Se poate pe fond de stres să scadă scadă ii mutarea care favorizează apariția candidozei.
0
14-08-2018, ora 21:33
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna seara
Avand in vedere ca organismul nostru este un sistem complex si totul este corelat, da, exista o posibilitate.
Vedeti aceasta posibilitate ca fiind raspunsul la mediu al unui sistem imunitar slabit sau "preocupat" cu anxietatea, situatie in care diferitii agresori externi invizibili au mai mare castig de cauza.
O minte sanatoasa are sediul intr-un corp sanatos, si reciproc, corpul este sanatos daca mintea este sanatoasa!
Multa sanatate!
0
14-08-2018, ora 23:53
ysabela
Nu este medic/terapeut
ysabela
Mtumesc
0
15-08-2018, ora 00:24
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru puțin ar trebui făcut un consult
0
15-08-2018, ora 00:34
ysabela
Nu este medic/terapeut
ysabela
Nu sunt în țară, tocmai de aceea sunt și stresată, peste o lună merg în țară
0
15-08-2018, ora 09:52
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Sănătate !
0
15-08-2018, ora 09:57
ysabela
Nu este medic/terapeut
ysabela
Mulțumesc
1
15-08-2018, ora 11:57
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Poate fi o coincidență sau nu. Luați în calcul și alte cauze cum ar fi : folosirea unor antibiotice, contraceptive orale, ca urmare a apariției unor leziuni în interiorul vaginului, etc. Un sistem imunitar scăzut poate dezvolta infecții vaginale fungice mai des, comparativ cu cele care au o imunitate normala.
Eu aș recomanda concomitent cu tratarea anxietății și un control ginecologic pentru a depista adevăratele cauze și a rezolva problema mai repede.
Sănătate!
0
15-08-2018, ora 12:18
ysabela
Nu este medic/terapeut
ysabela
Mulțumesc momentan nu pot sa tratez anxietatea pentru că nu sunt în țară, incerc să-mi stăpânesc emoțiile singură și mi-am luat magneziu cu B6, am redus consumul de cafea, că îmi bate inima foarte tare.sper sa nu se agraveze mai mult, mai am de stat o luna aici!
0
15-08-2018, ora 12:23
ysabela
Nu este medic/terapeut
ysabela
Pentru tratarea anxietății îmi recomandați sa merg la psiholog sau la psihiatru?
0
15-08-2018, ora 18:01
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă nu sunteți în țară puteți apela la cei de la Cluj (https://www.paxonline.ro/)care au o platformă online de evaluare și tratare a anxietății.
E nevoie de evaluare psihologică, pentru a vedea nivelul anxietății. Eu de obicei trimit la psihiatru numai formele severe, formele ușoare și medii se pot trata și la psiholog. Oricum pentru rezolvări mai rapide, chiar dacă se dă medicamente e nevoie să se facă și psihoterapie pentru schimbarea modului de gândire și percepție.
0
15-08-2018, ora 19:01
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Puteți lua propranol de 10 mg când aveți palpitații are și efect anxiolitic
0
18-08-2018, ora 22:09
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
ysabela daca bei rivotril, ti se incarca limba, nu e candidoza, Incarcarea limbii in cazul tratamentului cu rivotril v-a disparea la 1 saptamana de la incetarea tratamentului. Vorbesc din experienta proprie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul