anxietate? | Forumul Medical ROmedic

anxietate?

09-06-2012
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
buna seara. incerc sa va scriu povestea mea in cateva randuri...sper sa ma puteti ajuta cat de putin. In martie anul trecut am ajuns la spital din ca fumasem mai mult si bausem cafea pe stomacul gol...dupa mai multe investigatii sa constatat ca am lipsa de calciu. Am luat calciu recomandat dar tot ma simteam rau si am mers iar la medic. Rezultatul, un mic prolaps de valva si m-au trimis acasa fara medicatie. Dupa jumatate de an in care nu a fost zi sa nu ma gandesc la faptul ca sunt bolnava, la faptul ca o sa mor si alte griji absurde am mers iar la medic cardiolog, de doua ori am fost, cu acelasi rezultat prolaps de valva mitrala anterioara intermitent. doctorul mi-a spus ca nu e nimic grav si nu trebuie sa ma ingrijorez. Dar eu am facut o obsesie din asta. pur si simplu ma gandesc mereu sa nu mi se faca rau, sa nu patesc ceva, nu pot sa stau in caldura mare simt ca ma sufoc, am ameteli uneori, intepaturi in piept. precizez ca am renuntat la tigari, cafea, energizante si acool din ziua cand am ajuns prima data la spital. Nu mai fac lucrurile care imi plac, imi e frica sa stau singura sau sa ies singura pe strada (lucru asta il fac dar pentru putin timp).
M-am saturat pur si simplu sa fiu asa...inainte eram o persoana plina de viata si acum am simt o povara. Mentionez ca anul trecut cand am avut caderea asta ma despartisem de cel pe care il iubeam si aveam si licenta atunci. Sper din suflet sa ma ajutati macar putin. Multumesc
2 comentarii
0
10-06-2012, ora 14:20
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga mea Anamaria, este foarte bine ca ai renuntat la tigari, cafea si alcool si chiar energizante! Bravo!
Imi pare rau ca te-ai despartit de iubit!
Treci printr-o perioada mai grea dar o sa depasesti ca esti foarte tanara!
trebuie sa ai grija sa nu faci bai fierbinti sau s anu stai la soare mult si de asemeni sa nu faci efort mare.
Daca prolapsul d evalva nu este grav atunci nu poate fi vorba de operatie caci stiu c ae singura procedura pentru acest diagnostic.
Stiu ca pastile nu se dau la asa ceva ca este vorba de valva care nu se inchide bine.
Dar repet, daca doctorul a zis c anu e grav, asa trebuie sa fie.
Si eu am pulsul foarte mare, 130 uenori ca efect secundar al unui neuroletic si cardiologul mi-a spus c anu am nimic grav, sa iau propranolol. Deci daca doctorii vad ca nu e grav, e ok.
Nu te mai speria! Sanatate!
0
30-06-2012, ora 21:54
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna numele meu este veronica am 34 ani si sunt disperata vreau sa cred ca inca sunt sanatoasa dar nu cred sufar foarte mult si te rog daca ma intelegi spunemi cum ai reusit sa scapi. eu nu stiu ce sa mai fac defapt nu am fost niciodata nici la psihologi nici la psihiatru dar cred ca asta mia mai ramas astept raspunsul tau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •