Anxietate? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate?

12-12-2013
adriana!
Nu este medic/terapeut
adriana!
Buna ziua!
Trebuie sa recunosc ca nu sunt genul de persoana care sa-si caute diagnosticul si vindecarea pe internet.
Dar am ajuns intr-un moment de disperare. Din luna august ma tot plimb pe la doctori si vorba aceea 'analizele bune, pacientul mort'

Pe scurt: in luna august am inceput sa am dureri cervicale. Si usoare ameteli trecatoare. Am pus-o pe seama faptului ca toata vara mi-a batut aerul in ceafa. Totodata, seara cand ma calcam si inchideam ochii, simteam ca ma pierd. Parca ameteam, nu mai aveam aer, inima mi-o lua la trap. Simteam si niste jungiuri usoare in urechi, dar nu le-am dat atentie. Durerea cervicala s-a mutat mai jos pe coloana si s-a oprit intre omoplati. Combinata cu contracturi musculare, de-abia mai puteam sa respir. Aveam si tahicardie destul de mare, de-abia mai aveam aer. Am ajuns la dr, mi-a dat antiinflamatoare, am facut fizioterapie si masaj cervical. Simptomele s-au mai ameliorat in prima faza.
Au trecut contracturile musculare. Numai ca am inceput sa am o senzatie de sufocare. Nu mai era acea gheara in spate care nu ma lasa sa respir. De data asta aveam o presiune pe piept care ma lasa fara aer. Si cu ameteala. Am mers la Pneumologie: radriografie+spirometrie...in regula. Am fost cardio: Ekg+ecografie+holter Ekg..toate bune.
Am facut analize de sange, care au iesit bine. Am facut eco tiroida..buna iar.
Intre timp au inceput sa-mi furnice mainile. Nu sunt moi. Pot strange, pot apuca cu ele. Dar ma furnica. Si sa ma doare stomacul. Probabil de la atatea medicamente, mai ales ca am hernie hiatala si numai antiinflamatoare nu-i trebuia..
De curand am fost la neurologie. Dr draguta mi-a facut testele obisnuite cu uitatul dupa deget...
Mi-a spus ca nu-i place cum imi fug ochii cand ma uit la degetele ei. M-a pus sa inchid ochii si sa stau dreapta. SI am avut un oarecare dezechilibru.Durerile probabil sunt de la o spondiloza cervicala, dar nu i-a placut treaba cu dezechilibru. Si m-a programat pt un RMN cerebral+angio+cervical. Sa se asigure daca este de la urechea interna sau de la altceva mai grav.. :((.Si dintr-o durere de ceafa din cauza aerului conditionat..cum credeam eu, am ajuns sa fac RMN sa nu fie 'vreo formatiune'..

In concluzie, ce simptome am eu acum sunt asa: durere de ceafa doar la aplecarea capului pe spate sau in parti + usoara ameteala cand fac asta, durere intre omoplati, respiratie grea, o vedere usor tulburata (dar cu ochelarii e ok), furnicaturi de maini, seara mai am acele momente de pierdere..adica inchid ochii, ma ia ameteala, incep sa respir mai repede. Aseara chiar aveam ameteala cand ma intorceam de pe o parte pe alta. SI ma doare f rau stomacul. Probabil trebuie sa-mi fac o programare si la medicul meu internist.

Citeam pe un site ca ulcerul da si ameteala si furnicaturi de maini...
Totodata nu neg ca ar putea fi si anxietate...
Dar totusi...durerile le simt, nu sunt inchipuite..

Iar acum si cu RMN-ul cerebral. Nu va spun ca mai am un pic si ma duc cu capul

S-a confruntat cineva cu asemenea simptome?

Va multumesc din suflet!
10 comentarii
0
12-12-2013, ora 15:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu pot sati transmit ce simptome am avut eu la inceputul acestei calatorii; era in vra anului 2008 si cand ma trezea din somn o senzatie de durere sub burta la 5 dimineata, si dupa ce urinam inima incepea sa bata cu putere si ma durea de parca vroia sa iasa la plimbare, ma puneam in pat in pozitia fatului din uter si dormeam circa 2-3 ore dupa care totul era ok( prima oara am chemat salvarea dar aceasta nu a venit nici dupa trei ore chiar daca punctul este la un minut de unde stau), asta a tinut cinci dimineti dupa care a incetat cum a aparut din senin. In nioembrie pe 11 acelasi an am plecat la munca si imi era foarte rau nu am putut manca nimic, ma durea in piept si in spate, aveam ameteli, greata stari de voma din senin, vedeam inceata, nu puteam rezista sa ma uit in fata( eram cu masina), si asa am ajuns la medic.
Eu mai aveam si vase de sange dilatate in scrot care se mareau cand ridicam si varice pe un singur picior( galme).
Toate aceste simptome erau din cauza unei tumori pe rinichi care in momentul cand faceam efort se umplea de sange si obtura vena cava care pleaca din inima catre cap, picioare si duce sange in tot organismul, simptomele simtite dimineata erau din cauza ca dormeam pe partea dreapta si era cam acelasi lucru ca si cum faceam efort.
Acum eu nu zic ca ai avea si tu la fel, asta era ca o paranteza ca sa vezi cam cum poate actiona organismul cand ceva nul lasa sa functioneze corect, fiecare isi cunoaste cel mai bine propriul organism.
Astept raspuns.
0
12-12-2013, ora 15:51
adriana!
Nu este medic/terapeut
adriana!
multumesc pt ca mi-ai impartasit experienta ta

Din fericire pt mine, mi-am facut si eco abdominal si e totul ok...ma rog..cateva hibe dar care nu cred ca ele ar da aceste senzatii, gen polipi la bila pe care ii monitorizez de ceva timp...si ceva nou pt mine: megadolicocolon...dar asta doar o supozitie a medicului ecograf. N-am facut inca investigatii.

Multa sanatate!
0
12-12-2013, ora 19:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Multumim la fel.
0
13-12-2013, ora 20:21
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Draga Adriana...si eu am trecut prin asta timp de 8 ani si acum trec tot prin asta...ameteala, dureri cervicale, rinita sau sinuzita...cu usturimi nas ca la raceala si dureri frontale...zilnice...Dzeu stie ce o fii...ca nimeni nu a...ghicit.Deci dupa 8 ani de chin...nici acum nu am reusit sa rezolv...vorba ta analizele bune...pacientul mort...asa si eu...Numai stiu ce sa zic iti spun doar ca din cauza la toate astea pe acest fond s-a dezvoltat atacuri de panica si anxietate...Sa ne dea Dzeu putere...e tot ceea ce mi-a ramas sa spun!
0
14-12-2013, ora 01:57
Crimrec
Nu este medic/terapeut
Crimrec
Tulburari de anxietate e o problema destul de urata am trecut si eu prin asa ceva si inca mai am probleme aveam o stare de somnolenta continua ameteli mai tot timpu imi amortea partea din spate a capului aveam o sensibilitate la soare imi venea sa lesin pe strada aveam gura uscata mai tot timpu faceam si atacuri de panica imi iera frica sa stau singur in casa o groaza de simptome am trecut pe la multi doctori si analize de sange ca sa ajung la concluzia asta
0
14-12-2013, ora 02:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CRIMREC SI ELISSA777, ADRIANA cred ca vrea si solutii de depasire ale acestor simptome si cred ca asta se asteapta de la noi cei ce postam aici nu sa facem un bilant ca sa vedem cati suntem bolnavi nu credeti?
daca tot ati trecut si voi prin asta incercati sai dati cateva sfaturi ( fara suparare).
0
15-12-2013, ora 22:32
Crimrec
Nu este medic/terapeut
Crimrec
vindecare?? prin pastile parerea mea NU merge sprijin moral foarte mult si in mod special TU dar vindecare are un drum lung eu inca mai trag e bun si un psiholog terapie cine isi permite eu am incercat si cu pastile si eram mai rau ca o leguma tulburarile de anxietate ca sa intru putin in problema este frica mai pe scurt dar o frica accentuata tot tu trebuie sa o reglezi bine acum depinde si ce fel de anxietate ai si de regula noi nu prea putem singuri deci avem nevoie de ajutor repet tine totu de tine inca ceva tulburarile pot reveni cine e predispus la asea ceva o sa cam traga toata viata de ele
0
16-12-2013, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Reorentati-va catre credinta si mergeti la Sfantul Nectarie, la Manastirea Radu Voda din Bucuresti.
Luati ulei de la candela lui si ungeti-va zilnic + faceti acatistul sfantului.

Numarati in cate zile va faceti bine.
0
17-12-2013, ora 10:45
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cand stai cu ochii inchisi intinsa cum te simti ? E posibil sa fie si ceva pe plan psihic, daca analizele iti ies bine..
0
20-12-2013, ora 14:47
adriana!
Nu este medic/terapeut
adriana!
Buna ziua!
Pentru ca ati fost draguti si va vad interesati, as vrea sa va mai spun ce-am facut cu crizele mele.
Am vazut ca sunt cateva postari care fac referire la anxietate. Ar fi fost simplu sa fie anxietate, pentru ca eu am un psihic destul de bun si sunt sigura ca as fi trecut mult mai repede peste crizele de anxietate decat peste durerile de spate. Ajungi totusi sa te cam duci cu capul cand vezi ca doctorii iti dau medicamente de astm, cand nu ai astm sau arcoxia/tramadol da-ti spun ca n-ai nimic cu coloana, cand altul iti spune ca ai spondiloza cervicala. Si un altul iti spune ca s-ar putea sa ai vreo formatiune la cap...

Deci: am fost intr-un final la medicul meu de interne (mai precis de stomac), pt ca de la atatea pastile si antiinflamatoare m-au luat si crizele de stomac. Ne cunoastem de prin 2009. I-am povestit ce patesc de juma de an. Mi-ae spus sa ma linistesc, mi-a dat tratament pt stomac si inca niste pastile pt durerea neuropata. Urmand ca dupa sarbatori sa-mi dea trimitere pentru RMN.
Deja e o imbunatatire. Ma odihnesc noaptea. Durerile inca nu m-au lasat total. Vertij f rar. Am trecut acum si pe Supradyn ca am cam inceput sa ma resimt. Sper ca in vacanta asta de iarna sa ma mai remontez nitel. Oricum...e o imbunatatire!

Sanatate multa va doresc! Si SARBATORI FERICITE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •