Anxietate? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate?

25-07-2016
R2d2
Nu este medic/terapeut
R2d2
Buna tuturor,

In urma cu 3 ani mi s-a pus diagnosticul de tulburare de panica. Am urmat tratament cu seroxat (20 mg) timp de 18 luni si am reusit sa ma simt mai bine, drept urmare am eliminat treptat tratamentul. De asemenea am fost si la psihoterapie.
De aproximativ o puna mi-au revenit starile de anxietate si atacurile de panica. Am reluat tratamentul cu seroxat (30 mg) insa am in permanenta o stare de "spaced out", sensibilitate la lumina si ameteli.
Oare senzatiile pe care le am sunt de la anxietate, tratament sau pot fi de la altceva?
8 comentarii
1
25-07-2016, ora 21:46
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna seara, trebuie sa mergeti la medicul psihiatru, care in urma evaluarii o sa va recomande tratamentul potrivit. In paralel faceti si psihoterapie! Sanatate multa!
0
28-07-2016, ora 18:17
R2d2
Nu este medic/terapeut
R2d2
Buna ziua, Multumesc pentru recomandare. Medicul imi recomanda sa reducem doza de Seroxat la 20 mg si sa introducem mirtizapina. Sper sa dispara starile descrise.
0
05-08-2016, ora 14:26
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Da, sunt manifestari ale anxietatii. Trebuie sa reluati psihoterapia
0
22-05-2018, ora 00:06
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra. De cateva luni simt.ca nu mai respir normal, .ca mi s-a Dereglat respiratie. Totodata salivez foarte des. Saptamanal Merg la Urgenta. EKG este bun, tensiunea buna. Nu fumez.
Doctorita de familie spune.ca este anxietate Dar nu o cred. Ce poate fi ?
0
20-06-2018, ora 13:21
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna ziua.

Recomand o reevaluare psihiatrica si psihoterapie in paralel cu medicatia.

Multa sanatate!
0
20-06-2018, ora 20:45
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Stimata doamna doctor Diaconu,

Se poate.ca anxietatea sa de a symptoms precum respiratie grea, salivatie in excess. ???
0
21-06-2018, ora 10:13
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Anxietatea poate da senzatia de respiratie grea sau superficiala. Cu saliva in exces nu ma pricep. Desi foarte multi recomanda in aceste cazuri respiratia abdominala cand simti ca respiratia e mai grea, eu nu am procedat astfel. Am lasat corpul sa-si faca treaba, sa respire cum vrea, cu siguranta nu te sufoci :) Pur si simplu iti continui activitatea curenta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si usor simptomele privind respiratia nu vor mai fi asa evidente si vor disparea. Sunt doar niste simptome fizice trecatoare si nimic altceva si nu trebuie sa te ingrijorezi in ceea ce le priveste. Doar trebuie sa le accepti cu calm.
Evident ca recomand si eu o evaluare psihiatrica si psihoterapie. La fel am procedat si eu :)
0
21-06-2018, ora 11:50
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Buna ziua.

Anxietatea poate da dispnee ( respiratie grea) sau hiperventilatie si uscaciunea gurii. Recomand sa mergeti la un psihiatru pentru o evaluare completa si eventual psihoterapie. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul