Anxietate | Forumul Medical ROmedic

Anxietate

10-12-2016
alyn232
Nu este medic/terapeut
alyn232
Buna seara!Am 20 de ani si sufar de stari anxioase : tremor (al membrelor, capului) [cred ca am si un tremor cronic al membrelor superioare], roseata, tahicardie, balbaiala, dezorientare, lipsa capacitatii de concentrare in prezenta altor persoane ( in special noi).Trec foarte repede de la o stare la alta si de multe ori, ca urmare a esecurior pe plan social, simt nevoia sa ma izolez.De asemenea sunt foarte timid cu persoanele de sex feminin, pur si simplu ma blochez. Presupun ca starile mele anxioase isi au originea din copilarie ( tata era alcoolic, foarte dur si violent atat cu mine cat si cu mama mea, iar eu nu prea ieseam cu prietenii, practic nu aveam viata sociala, cum nu am nici acum de altfel)Starile acestea anxioase devin din ce in ce mai greu de suportat, ca urmare in ultimul an ma confrunt si cu stari depresive.Am incercat tot felul de exercitii mentale, dar desi sunt perfect constient ca nu am niciun motiv pentru care sa imi fie frica si ca este totul doar in capul meu, starile anxioase tot apar. Ce este de facut in aceasta situatie? Tin sa mentionez ca sunt student, stau la camin si nu imi permit sa fac investigatii complexe/sedinte private de psihoterapie
5 comentarii
0
10-12-2016, ora 23:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e totul in capul tau. Sunt niste boli. Depresie, Anxietate. Merrgi la un doctor psihiatru sa iti dea tratament. Vizta la psihiatru e gratuita.
1
11-12-2016, ora 16:00
Veritas
Nu este medic/terapeut
Veritas
@alyn exact cum a spus si clara trebuie sa mergi la psihiatru pt a primi un diagnostic si apoi sa iti prescrie un tratament, Analizele de baza sunt gratuite, vizita la psihiatru la fel, neurologie asemena, Trebuie sa mergi incet pe firul apei si sa incepi de undeva. Primul lucru este sa intelegi ce sunt tulburarile de anxietate si depresia, dupa aceea treci la pasul urmator. Daca doresti te pot ajuta cu ceva carti de specialitate f f utile pe care mi le-a recomandat psihoterapeutul meu.
0
12-12-2016, ora 15:02
alyn232
Nu este medic/terapeut
alyn232
Da, @Veritas, spune-mi te rog câteva titluri de cărți
0
13-12-2016, ora 09:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ veritas

Pe sectiunea Tulburari psihice e un topic cu astfel de carti. Poti scrie si acolo ce ti-a recomandat psihologul tau.
0
14-12-2016, ora 02:34
Veritas
Nu este medic/terapeut
Veritas
le am in format pdf, il rog pe alyn sa imi dea adresa lui de mail in privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •