anxietate anticipatorie | Forumul Medical ROmedic

anxietate anticipatorie

27-06-2008
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Se poate trata numai prin psihoterapie, fara anxiolitice sau sedative? Mentionez ca nu fumez, nu consum alcool, nu beau excitante(cafea, cola).
5 comentarii
0
29-07-2008, ora 00:00
lore71
Nu este medic/terapeut
lore71
cu un psihoterapeut bun, DA!
poti sa scrii mai multe despre ce si cum suferi?daca ai scris deja despre asta, scuze si am sa mai "rasfoiesc" pe aici.
Cu drag,
Lore
0
19-09-2008, ora 00:00
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
d-na "O mama disperata" ar fi foarte bine pt fiul dvs sa inceapa serviciul.Cand poate, ori de la 10 la 16 ori 16-22.Si eu dorm enorm dimineata.Daca nu dorm dimineata dupa-amiaza vad negru in fata ochilor.Nu sunt vindecat, acele halucinatii nu au disparut sub tratament. Daca baiatul dvs este bine orice activitate e benefica in cazul lui.La mine e alta chestie.Am anumite ore cand nu pot iesi.La mine orice pastila e binevenita daca e venita la timp.!
Am uneori stari de rau care ma tin si 4, 5 6 ore.
Va doresc sanatate pt fiul dvs si sa inceapa degraba activitate
0
20-09-2008, ora 00:00
O mama disperata
Nu este medic/terapeut
O mama disperata
Buna Valentin,
Nu stiam ce s-a intamplat de nu ai mai aparut, eram chiar putin ingrijorata crezand ca ai probleme.
Fiul meu a inceput munca in urma cu 2 saptamani la vechiul loc de munca, unde de altfel si doream. Se descurca bine si nu-i este somn.Avea dreptate medicul ca doarme mult deoarece nu are ce sa faca. El nu mai are halucinatii ( asa spune) dar oricum, sunt mama lui si il cunosc bine asa ca mi-as da seama daca nu ar fi asa. Singurul lucru care nu-mi place este ca nu renunta la tigari si dupa cum stii si tu, nicotina diminuiaza efectul medicamentului. De cand a inceput tratamentul cu leponex(acum 3 luni) a fumat 5 tigari pe zi dar, in ultimele zile a inceput sa sara peste nr. de 5 si asta nu e bine. Cred ca de fapt nu vrea sa renunte deoarece alta data s-a lasat din proprie initiativa.Cel mai bine ar fi sa renunte de tot ca altfel nu o sa se rezume doar la 5 tigari deoarece avand nicotina in sange organismul cere in continuare.
Tu ce mai faci, s-a schimbat ceva in bine cu tatal tau ?
Multumesc pentru urari, acelasi lucru iti doresc si tie.
Multa sanatate si sa auzim numai de bine.
0
29-10-2008, ora 22:17
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
valentin
0
19-02-2009, ora 22:41
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Din proprie experienta va spun ca anxietatea anicipatorie nu "trece" decat daca stresorul care o declanseaza dispare!
Nici un medicament nu poate sa o invinga, poate numai sa mai aplaneze starile de panica.
Poate numai sedativele puternice sa o mentina pe o linie cat de cat dreapta.
Daca ma puteti contrazice spuneti-va parerea nu va sfiiti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul